Małolaty mogą biegać przez cały dzień. I na pewno jest to dla nich lepsze od siedzenia non stop przed monitorem laptopa albo z komórką w ręku. Aby jednak biegały nie tylko długo, ale też zdrowo i miały z tego ogromną frajdę, nie możesz ich traktować jak mniejszej wersji siebie, bo ich organizm dużo łatwiej jest przetrenować niż Twój.
Korzyści z uprawiania sportu przez dzieci
Zanim zaczniesz martwić się jakąkolwiek potencjalną szkodą, jaką może wyrządzić młodym ludziom bieganie, pamiętaj, jak wiele dobrego może im to przynieść. Fizycznych korzyści płynących z biegania jest naprawdę dużo i mogą one trwać przez całe życie. Ostatnie badania sugerują, że ćwiczenia z obciążeniem we wczesnym okresie dojrzewania poprawiają stan układu krążenia i zapobiegają chorobom takim jak cukrzyca typu 2 czy choroby związane z nadwagą, oraz wzmacniają kości.
Badania wykazały również, że ćwiczenia aerobowe mogą zwiększyć plastyczność mózgu (zdolność mózgu do adaptacji i modyfikacji w zależności od doświadczeń i środowiska). Nasza koordynacja ręka – oko, szybkość reakcji i rozwój włókien mięśniowych są ustalane w dzieciństwie. Im więcej różnorodnej aktywności fizycznej masz jako dziecko, tym sprawniejszy jesteś, będąc dorosłym.
Badania potwierdzają również związek między ćwiczeniami fizycznymi a dobrym zdrowiem psychicznym u dzieci. Bieganie może pomóc dzieciom bardziej pozytywnie spojrzeć na życie i budować ich pewność siebie. Uczą się one również, że konsekwentne treningi skutkują rekordami życiowymi– ważną lekcją, że ciężka praca się opłaca. A wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie...
Ćwiczenia mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem i niepewnością w zmieniającym się świecie. Badanie opublikowane w piśmie „Pediatrics” wykazało, że zwiększona aktywność fizyczna może zapobiegać i leczyć depresję u dzieci, pomaga im radzić sobie z innymi schorzeniami.
Bieganie w coraz większym stopniu sprzyja społeczności all inclusive, w której jest miejsce dla każdego, a zajęcia grupowe dają dodatkowe korzyści. Jedno z badań wykazało, że udział w imprezach dla dzieci poprawiał zdrowie psychiczne i więzi ze społecznością, zwiększał poczucie dobrostanu i zmniejszał poczucie wyobcowania. Okazuje się, że społeczna i psychologiczna strona biegania jest o wiele ważniejsza niż osobiste rekordy.