Jak zdrowo budować formę? 4 zasady dobrego treningu

Książka Bena Sweetlanda „Bogać się, kiedy śpisz” szybko okazała się bestsellerem, co nie powinno dziwić, bo któż nie chciałby wskakiwać na listę najbogatszych w czasie snu? Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że podobnie sprawa ma się z treningiem.

4 zasady dobrego treningu Zohar Lazar
fot. Zohar Lazar

W czasie codziennych czynności maksymalizujesz efekty swoich ćwiczeń lub je trwonisz. Jeżeli nie będziesz wychodzić ze swojej biegowej roli, szybciej się zregenerujesz, szybciej stracisz zbędne kilogramy i nie złapiesz kontuzji. I dobra wiadomość: trenujesz, kiedy śpisz!

Przejedź się

Trening to nie małżeństwo: nie przysięgasz wierności jednej dyscyplinie. Wręcz opłaca się oglądać na inne. Aktywności takie jak jazda na rowerze, spinning, orbitrek, aquajogging czy ergowiosła poprawią Twoją ogólną sprawność, wzmocnią inne partie mięśni, serce, płuca, a dodatkowo wprowadzą smaczek do sportowego pożycia. Taki trening możesz robić w dni, kiedy nie biegasz. Nie przesadzaj jednak i trzymaj się zasady, że jeden dzień w tygodniu jest całkowicie wolny od ćwiczeń.

Nie skracaj snu

Przyzwyczajasz się, że kiedy brakuje czasu, to można obciąć go ze snu. Pamiętaj, że zaciągasz wtedy wysoko oprocentowany kredyt, który musi spłacać Twoje zdrowie i forma. Lepiej odpuścić oglądanie ulubionego serialu lub przeglądanie internetu i położyć się wcześniej do łóżka. Kiedy śpisz, Twój organizm nie tylko się odbudowuje, ale przerabia wykonaną przez Ciebie pracę i tylko wtedy zobaczysz jej efekty. Pochyl się nad planem swojego dnia i w miarę możliwości wysypiaj się.

Jedz przed i po

Biegacz głodny to biegacz zły. Pamiętaj o tym przed wyjściem na trening, inaczej już po kilku minutach włączy Ci się ssanie w brzuchu. Zjedz przekąskę 30-60 minut przed wyjściem na trening. Po powrocie w ciągu pół godziny uzupełnij zapasy energii. Możesz nie odczuwać dużego głodu, ale jeżeli teraz czegoś nie wrzucisz na ruszt, to potem zacznie Cię męczyć głód gigant. Po 5-kilometrowym biegu potrzebujesz ok. 100 kcal. Po długich treningach, takich powyżej 90 minut, zjedz 300 kcal. Dla krótszych biegów wybierz po prostu wartości kaloryczne między tym zakresem.

Nie siedź non stop

Nie zapuszczaj korzeni na siedzeniu. Nawet jeśli masz siedzącą pracę, staraj się poruszać co 15-20 minut. Twoje mięśnie nie będą zastane, dzięki temu poprawi się też Twoja technika biegu, postawa i ogólnie zdrowie. W pracy włącz w telefonie lub na komputerze przypomnienie, żeby się ruszyć. Kiedy oglądasz telewizję w domu, wstań z kanapy w czasie przerw reklamowych, zamiast skakać po kanałach. Wszędzie możesz zabierać ze sobą małą butelkę wody i pić z niej małymi łykami. Twój pęcherz zmusi Cię do krótkiego spaceru, a przy okazji zadbasz o właściwe nawodnienie organizmu.

RW 10/2016  

REKLAMA
}