Debata o tym, czy kobiety w ogóle powinny startować w biegach, rozpoczęła się jeszcze w latach sześćdziesiątych. Mężczyźni dławili się i skręcali ze złości, a mimo to panie pozdrawiały tłumy kibiców na metach wielu zawodów. Wtedy też narodziła się kontrowersyjna teza, że kobiety są bardziej wytrzymałymi sportowcami niż mężczyźni.
Aktualne badania pokazują, że:
(1) kobiety spalają tłuszcz nieco lepiej niż mężczyźni, szczególnie gdy wcześniej nic nie jadły;
(2) szybciej trawią cukry proste, ale...
(3) nie gromadzą takiej ilości glikogenu podczas trawienia węglowodanów, jak mężczyźni.
Jeśli dodasz do siebie 1 i 2, a później odejmiesz 3, to okaże się, że różnica wynosi zero. Kobieta może wykorzystać swoje mocne strony fizjologiczne, by pokonać faceta. Może mieć więcej mięśni, więcej hemoglobiny we krwi (dostarczanie mięśniom większych zapasów tlenu) lub stosować lepszą ekonomię biegu. Jednak to mężczyźni z natury posiadają więcej budującego mięśnie testosteronu i hemoglobiny niż kobiety. I tak można w kółko…
Lepiej więc porzucić te drażniące statystyki. W końcu przebyliśmy długą drogę, odkąd pierwsza kobieta wystartowała w biegu ulicznym. Najważniejsze teraz jest to, że płeć piękna może biegać na każdym dystansie, jaki sobie wybierze. Nie musi już ścigać mężczyzn. Jedyne, czego jej trzeba, to szansa na poszerzanie własnych możliwości biegowych.
Przeczytaj także: Kobiety i bieganie. Dlaczego brakuje kobiet na zawodach?
Porady dla biegających kobiet
1. Miesiączka a bieganie. Kiedy najlepszy czas na trening?
Mit: Kobiety biegają najgorzej w czasie okresu.
Prawda: Najtrudniejszy czas na treningi i starty jest na tydzień przed rozpoczęciem okresu. Dzieje się tak, ponieważ poziom progesteronu jest wtedy najwyższy, co skutkuje wzrostem częstotliwości oddechów.
„Menstruacja jest fizjologiczną częścią życia kobiety, nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by nie uprawiała ona sportu” – wyjaśnia dr Elżbieta Kowalska, ginekolog ze Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Ruch często łagodzi ból, bo uwalniane wtedy endorfiny działają przeciwbólowo.