Najlepszym sposobem na zahamowanie pandemii SARS-Cov-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19 jest ograniczenie do niezbędnego minimum przemieszczania się i bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Najlepiej więc, żebyśmy w miarę możliwości siedzieli w domach, ale przy zachowaniu środków ostrożności dopuszczalne jest też wychodzenie na świeże powietrze - wprowadzone obecnie ograniczenia dopuszczają spacery, bieganie czy inne aktywności sportowe w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to członków jednej rodziny).
To oznacza, że zawody, spotkania grup biegowych czy innego rodzaju grupowe czy masowe aktywności odpadają całkowicie, ale na szczęście bieganie jest sportem indywidualnym, nie ma więc konieczności zupełnej z niego rezygnacji (o tym, jak wygląda bieganie w czasie pandemii, przeczytasz w artykule Bieganie w czasach zarazy: czy koronawirus zaraża biegaczom?).
No chyba, że jednak jakiś powód do bezwarunkowego nieopuszczania domu jest, na przykład kwarantanna albo podwyższone ryzyko "złapania" wirusa. Dlatego przygotowaliśmy z ekspertami odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące biegaczy w czasie izolacji społecznej.
Czy można biegać podczas epidemii koronawirusa?
Chociaż liczba zdiagnozowanych przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowania na COVID-19 systematycznie rośnie, ryzyko, że podczas aktywności na świeżym powietrzu z dala od innych ludzi zarazisz się tym patogenem i zachorujesz, pozostaje minimalne. Obowiązujące jednak w Polsce od 1 kwietnia obostrzenia prawne poważnie ograniczają możliwości trenowania przez biegaczy i wiążą się z ryzykiem ukarania mandatem, grzywną lub karą administracyjną.
Jaki jest aktualny stan prawny w zakresie ograniczeń dotyczących biegaczy, dowiesz się z artykułu Koronawirus a bieganie: czy można biegać? Nowe zasady.
Co to jest kwarantanna?
W tej chwili obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna obowiązuje osoby przyjeżdżające obecnie do kraju, jest też nakładana na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2. Nakładana jest przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego jako decyzja administracyjna. Kwarantannę odbywa się pod adresem podanym w karcie lokalizacyjnej. Przy braku możliwości odbywania jej w domu, służby wskazują przeznaczony do tego ośrodek.