Mandat za przejście na czerwonym świetle – bieganie w mieście

Nikt nie lubi czekać na czerwonych światłach biegając w mieście. A może jednak przebiec przez ulicę i zaoszczędzić tę minutę? Sprawdź, jaki mandat grozi biegaczom za wtargnięcie na jezdnię i co zrobić, żeby wykorzystać kreatywnie czas na światłach.  

Mandat za przejście na czerwonym świetle – bieganie w mieście shutterstock.com
Czerwone światło na skrzyżowaniu nie musi oznaczać straconego czasu dla biegaczy / fot: shutterstock.com

Takie pytanie dostaliśmy na redakcyjną skrzynkę:

„Zanim dobiegnę do parku, muszę pokonać kilka skrzyżowań i ruchliwych ulic. Wkurza mnie to czekanie na światłach i przymusowa przerwa w rozpoczętym treningu zwłaszcza, kiedy już widzę przed sobą upragniony park. Zdarza się wam przebiegać na czerwonym?” - Ada N., Warszawa

Kto nigdy nie przebiegł na czerwonym świetle – ręka w górę. Nie widać coś lasu podniesionych rąk, a zatem… No dobra, każdemu się zdarzyło.

Pewnie, że nie pochwalamy i nie zachęcamy do takiego zachowania. W dużych miastach 40% zabitych i rannych w wypadkach drogowych to piesi! Statystyki nie mówią, ilu ginie biegaczy; zapewne statystycznie niewielu, ale i tak nie chcesz przecież powiększyć liczby martwych piechurów.

Potraktuj czas potrzebny na dojście do parku jako rozgrzewkę. Czekając na światłach, możesz porozciągać się lekko. Zrób kilkanaście podskoków, wymachów rękoma, jeśli nie chcesz tracić ciepła. W myślach powtórz plan treningu, ustaw i skontroluj pulsometr.

Przyznasz, że widok truchtającego w miejscu biegacza, który czeka na zmianę świateł, jest nieco śmieszny. Bardziej żenujący będzie jednak widok biegacza spisywanego przez policjantów lub straż miejską za wtargnięcie na jezdnię. I tu kończą się żarty, bo trening może pokazać się bardzo niebezpieczny i kosztowny.

Ile zapłacisz za przebieganie przez jezdnię?

Jesienią 2013 roku zaostrzono i rozszerzono grzywny za przechodzenie, a tym samym przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle. Nowy taryfikator nie przewiduje żadnej ulgi i litości dla biegaczy. Oto co Ci grozi:

  • wejście i przebieganie po pasach przy zapalonym, czerwonym świetle (sygnalizator S-5) – grzywna: 100 zł,

  • przebieganie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym – grzywna: 50 zł,

  • jeśli na pasach wejdziesz bezpośrednio przed jadący pojazd i wymusisz jego zatrzymanie – grzywna: 50 zł,

  • wtargnięcie na jezdnię poza przejściem dla pieszych przed jadący pojazd – grzywna: 100 zł,

  • zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko np. kiedy wpadniesz na pomysł zerknięcia na pulsometr lub smartfona – grzywna: 50 zł.

Grzywna za bieganie nago lub bez odblasków

Za co jeszcze grożą sankcje biegaczom oprócz przebiegania przez ulicę? Jeśli przegrasz zakład i trzeba będzie przebiec się nago po rynku jednego z miast lub wpadnie Ci do głowy zrobienie oryginalnego happeningu – wiedz, że za taki start w stroju Adama i Ewy grozi mandat w wysokości 500 zł.

Nie możesz liczyć tu na poczucie humoru policjantów. Przekonują się o tym np. angielscy turyści na rynku w Krakowie, którym do głowy po kilku piwach przychodzą takie zabawne pomysły. Krakowska policja ponoć od czasu do czasu zwija do komisariatu nagich „biegaczy”.

Żartownisie zapewne trafili na rączych policjantów-biegaczy, świeżo po szkole policyjnej, którzy w teście Coopera dostali szóstkę.

Zobacz, jak youtuber Sylwester Wardęga testuje umiejętności biegowe i nerwy policjantów  

Grzywnę można dostać nie tylko za ucieczkę i przebieganie na czerwonym, ale również za brak odblasków w trakcie treningu poza terenem zabudowanym. I tu znów kończą się żarty.

Bieganie w stroju typu „ninja” (czarne legginsy, czarna koszulka lub kurtka) stanowi duże zagrożenie, bo kierowca zauważa postać poruszającą się w nocy po nieoświetlonej drodze dopiero z odległości 40 m (wiecej o tym w artykule Bieganie a samochody. Jak bezpiecznie biegać po ulicy?). Jeśli jednak założysz odblaskowy lub świetlny gadżet, będziesz widoczny ze 150 m i... przeżyjesz. Pamiętaj, że za bieganie bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym grozi grzywna od 20 do 500 zł.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}