Marcin Ziomko: przez Wyzwanie RW do ultramaratonu

Wyzwanie Runner's World 2014 ruszyło pełną parą! 50 śmiałków rozpoczęło pracę z trenerami. Spotkaliśmy się z jednym z nich, żeby sprawdzić, na jakim etapie są przygotowania. Praca na treningach wre, bo cele są ambitne. Nie ma miejsca na nieusprawiedliwione nieobecności.

Marcin Ziomko wyzwanie rw Paweł Kempa
fot. Paweł Kempa

Wyzwanie Runner's World to cykliczna akcja, w której za każdym razem 50 Czytelników RW przez 16 tygodni przygotowuje się pod okiem trenerów RW do wybranego biegu -  w tej edycji jest to maraton w Poznaniu. Uczestnicy zostali podzieleni ze względu na poziom zaawansowania i od 1 czerwca rozpoczęli współpracę ze swoimi opiekunami - profesjonalnymi trenerami biegania współpracującymi z RW.

Wśród szczęściarzy, którym udało się zakwalifikować do trwającego właśnie Wyzwania RW 2014, znalazł się Marcin Ziomko z Wrocławia. Spotkaliśmy się z nim na treningu, by porozmawiać o jego planach i przygotowaniach do wielkiego finału na Poznań Maraton.

Runner's World: Dlaczego zdecydowałeś się na udział w Wyzwaniu RW?

Marcin Ziomko: Biegam od 3 lat. W tym czasie rzuciłem palenie i zgubiłem jakieś 20 kg. Poprawiłem swoje nawyki żywieniowe. Startuję w maratonach i półmaratonach. Zdarzają się też "dychy", ale rzadko.

Dotychczas realizowałem plany treningowe z książek i czasopism. Widziałem progres, każdy start to lepszy wynik. Zaczynałem od 4:40 w maratonie, a teraz moja życiówka to 3:38:50. Do kolejnego celu chciałem jednak dążyć ze wsparciem trenera. Byłem bardzo ciekawy, jak to jest mieć taką indywidualną opiekę eksperta.

RW: Jaki to cel?

MZ: Mam ich wiele, ale ten najbliższy to złamanie 3:30 w maratonie w Poznaniu. Jestem już blisko, ale każdy, kto biega, wie, że na początku łatwo o urywanie kolejnych minut, potem coraz trudniej.

RW: A kolejne wyzwania, które chodzą Ci po głowie?

MZ: Kiedyś obiecałem sobie, że jak złamię "czwórkę" w maratonie, to wystartuje w triathlonie. Zatem po Poznaniu czeka mnie debiut w tej dyscyplinie, a ostatecznie spróbuję sił w ultramaratonach. Zauważam u siebie predyspozycje wytrzymałościowe, które chcę wykorzystać właśnie na takim dystansie.

RW: Jakie wrażenia po kontakcie z trenerem? Właściwie trenerką, bo trafiłeś do grupy Ewy Samborskiej-Wcisło.

MZ: Pełen profesjonalizm i bardzo przyjazne nastawienie. Pierwszy raz mam wrażenie, że program treningowy jest szyty dla mnie na miarę. Jesteśmy obecnie na etapie przymiarki, po miesiącu plan zostanie dopasowany do moich możliwości. Na razie wykonuję wszystkie treningi bardzo skrupulatnie. W weekendy są to długie wybiegania, w tygodniu oprócz spokojnego biegu: podbiegi, zabawa biegowa i znienawidzone przeze mnie interwały 10x500 m.

RW: Jakieś porady trenerki już poprawiły Twoje bieganie?

MZ: Zwróciła mi uwagę na znaczenie rozciągania i ćwiczeń siłowych. W "Runner's World" ciągle o tym piszecie, ale wiadomo, jak to wygląda w praktyce. Nigdy nie było na to czasu na treningach.

Teraz jednak posłusznie słucham zaleceń mojej trenerki i robię to, co trzeba. Na przykład wyciskam 4 razy po 20 pompek, a to daje nieźle w... kość. Zwróciła mi też uwagę na technikę biegu. Niestety, biegam z pięty. Staram się w miarę możliwości stąpać na śródstopiu, ale znam swoje słabości i skupiam się na tym w czasie biegu.

RW: Wyraźnie jednak widać, że jesteś mocno nakręcony i zmotywowany do pracy.

MZ: Udało mi się przez te kilka lat zbudować rutynę biegową i wychodzę na treningi 4-5 razy w tygodniu - w deszczu, wietrze i tak dalej. W domu może mnie zatrzymać jedynie choroba. Odkąd skończyłem 30 lat, ciągle stawiam sobie nowe cele i to one mnie nakręcają.

Poza tym znalazłem kilku uczestników Wyzwania na Endomondo, razem motywujemy się do pracy i treningów. Najważniejsze jednak jest to, że ja po prostu lubię biegać. Sprawia mi to przyjemność i daje satysfakcję. Jak nie wyjdę na trening, to mnie nosi.

RW: Zatem niech doniesie Cię znacznie poniżej 3:30 w Poznaniu!

RW

REKLAMA
}