[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Marsz jako trening: Zbuduj formę chodząc

Nie siedź w domu, gdy za oknem budzi się wiosna! Wyjdź, przejdź się, pospaceruj. Możesz zabrać ze sobą kijki i spróbować, czym jest ten cały nordic walking. Po prostu maszeruj przed siebie, a po drodze znajdziesz wytrzymałość, silne nogi i zgubisz zbędne kalorie.

Marsz, maszerowanie fot. markos86 2015/shutterstock.com

Słowa amerykańskiego kosmonauty Neila Armstronga można strawestować: "To jest mały krok dla Ciebie, ale wielki dla Twojej kondycji". Nie da się bowiem przecenić potęgi chodzenia na formę biegacza.

Mowa tutaj o świadomym chodzie, a nie o przerwach w czasie wykonywania innych ćwiczeń; chodzenie po sklepach też się nie liczy. Natomiast żywy marsz jak najbardziej: wzmocni Twoje stopy, kolana i biodra.

REKLAMA

Długie przechadzki z werwą zwiększą Twoją wytrzymałość. Dla strudzonych nóg biegacza to jak odpoczynek w piątkowy wieczór po całym tygodniu ciężkiej pracy. Przeczytaj, jak efektywnie spacerować.

Zwróć uwagę na formę. Sprawdź, czy Twoja sylwetka jest w trakcie chodu wyprostowana. Jeżeli się garbisz, wysuń delikatnie miednicę do przodu, a od razu staniesz jak żołnierz podczas apelu. Rób naturalne, krótkie kroki. Unikaj wielkich susów i przesadnego unoszenia kolan do góry.

Spaceruj w deszczu. Spacer z parasolem to dobra forma zastąpienia treningu, kiedy nie chcesz zmoczyć w deszczu swoich nowych butów do biegania. Należy wówczas maszerować dwa razy dłużej niż przewiduje to trening. Nie trzeba od razu tyle chodzić – możesz podzielić wymagany czas na dwie serie: poranną i wieczorną.

Maszeruj w wolne. Marsz to świetna forma regeneracji w dni wolne od biegania. Zwiększony przepływ krwi sprawi, że szybciej wrócisz do pełni sił. Co więcej, taki spacerek to dobry sposób na spalanie tłuszczu i ochrona przed kontuzjami. Staraj się maszerować od 30 do 60 minut bez przerwy. Chodź żwawo, ale bez przesady – tak żeby móc swobodnie rozmawiać. Nie musisz pędzić jak Robert Korzeniowski.

Zmień teren. Podobnie jak w przypadku biegania, chodzenie po zróżnicowanym terenie wymaga większego zaangażowania i jest jeszcze bardziej skuteczne. Świetną formą treningu jest maszerowanie po górach, po plaży czy po lesie. Doskonale wzmocni siłę Twoich nóg chodzenie po schodach.

Przejdź się z kijkami. Choć w Polsce nordic walking nadal jest domeną osób starszych, to wciąż jest to dobre ćwiczenie uzupełniające dla biegaczy. Chodzenie z kijkami angażuje mięśnie korpusu i rąk, jednocześnie odciążając stawy. Ważne jest dopasowanie długości kijków do wzrostu. Gdy stoisz prosto, podpierając się na nich, w łokciu powinien być kąt prosty. W czasie spaceru pracuj rękami i energicznie odpychaj się od podłoża.

RW 03/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij