[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Metoda Gallowaya: marszobieg sposobem na „ścianę”

Znasz kogoś, kto nie chciałaby mniej się męczyć podczas biegania, unikać kontuzji i szybciej się regenerować? My też nie, a to wcale nie marzenie ściętej głowy - taki sposób na bieganie od ponad 40 lat propaguje znany amerykański trener Jeff Galloway.

Metoda Gallowaya: marszobieg sposobem na „ścianę” fot. shutterstock.com

I choć są osoby, które go krytykują, mówiąc, że uczy marszobiegu, a nie biegania, to on szybko zamyka im usta. Pokazuje miliony osób, które zdecydowały się poznać sport z tej przyjemniejszej strony. Dołączysz do nich?

Dla kogo?

REKLAMA

Każdy biegacz bez względu na poziom zaawansowania wyniesie korzyści z tej metody. Szczególnie jednak polecana jest początkującym. Pomaga zwiększyć wytrzymałość bez wypluwania płuc i zajeżdżania nóg. Maszerując i biegnąc, wykorzystujesz mięśnie na różne sposoby, przez co nie akumuluje się tak szybko zmęczenie. Podobnie z oddychaniem – przerwa pozwala uniknąć efektu braku tchu. Bardziej doświadczeni dzięki Gallowayowi pokonają dłuższy dystans, ale też szybciej się regenerują, zamieniając trudny bieg w przyjemny.

Jak często?

Dla nowicjuszy, którzy stronili dotychczas od jakiejkolwiek aktywności, najlepsze będą proporcje: 5-10 sekund biegu, potem 50-55 sekund marszu. Początkujący biegacze, którzy ze sportem mieli styczność, mogą zacząć od 15-60 sekund biegu i 15-30 sekund marszu. Proporcje marszu i biegu dostosowuje się również do tempa. Biegacze, którzy poruszają się w 5:30 min/km, mogą biec 2 minuty i maszerować 30 sekund. Jeżeli Twoje tempo to 9-10 min na km, biegnij 15 sekund i maszeruj 45 sekund.

Co z zawodami?

Marszobieg pozwala wyeliminować efekt ściany na zawodach. Trzeba pamiętać, by wykonywać przerwy na marsz od początku – dzięki temu zachowasz energię na mocny finisz. Jeżeli dobrze się czujesz i zostało Ci mniej niż 30% dystansu do pokonania, możesz zrezygnować z przerw na marsz.

Prawda czy mit?

Czy jeden kilometr biegu spala więcej niż jeden marszobiegu?

Tak! Rzeczywiście, w przeliczeniu na kilometr spalisz o ok. 5-15 kcal mniej na kilometr podczas marszobiegu. Natomiast metoda Gallowaya pozwoli Ci dłużej trenować każdego dnia. W efekcie w tygodniowym rozrachunku spędzisz więcej czasu na treningu, pokonasz więcej kilometrów i spalisz więcej kalorii.

RW 03/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij