[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Napęd pełen mocy: wzmocnij swoje mięśnie [TRENING]

Wiesz, że w swoim ciele masz aż 600 mięśni? Zobacz, ile z nich pracuje, kiedy biegasz, i naucz się trenować je w taki sposób, żeby poprawiać swoje wyniki. Oto kilka wskazówek, dzięki którym już od następnego treningu będziesz biegać na 100% możliwości.

Mięśniowy napęd biegacza fot. Sebastian Kaulitzki/ shutterstock.com

Biegacze, myśląc o mięśniach, skupiają się głównie na sile i wytrzymałości czworogłowych, dwugłowych, łydek itd. Fizjologowie lubią dzielić je jednak na wolno- i szybkokurczliwe.

Większość z naszych 600 mięśni (około) składa się zarówno z jednych, jak i drugich włókien, które różnią się między sobą możliwościami produkowania mocy i energii. Włókna wolnokurczliwe (typ I) mają mniejszą moc, ale większą wytrzymałość. Szybkokurczliwe (dwa rodzaje: IIa i IIb) są mniej wytrzymałe, ale mogą wytworzyć więcej siły. W czasie biegu pracują wszystkie, ale w zależności od tempa wykonują łatwiejszą lub cięższą pracę.

REKLAMA

Kiedy biegniesz wolnym, spokojnym tempem, pracują głównie włókna wolnokurczliwe. Kiedy je nieco podkręcisz, będzie się ich włączało do roboty coraz więcej. Przy średnim tempie potrzebujesz już jednak włókien IIa, a kiedy przechodzisz do sprintu - nie dasz rady bez typu IIb.

Wymagania

Jako biegacz raczej długodystansowy możesz myśleć, że właściwie potrzebujesz tylko włókien wolnokurczliwych. Ale nawet maratończycy potrzebują wsparcia włókien IIb. Otóż na samym początku biegu pracują I i IIa. Wraz z pokonywanym dystansem, kiedy Twoje zapasy glikogenowe w mięśniach kurczą się coraz bardziej, trzeba sięgać do rezerw. I tutaj bardzo przydają się włókna najszybsze. Jeśli więc nie chcesz pod koniec dystansu stanąć jak samochód z pustym bakiem, musisz trenować w taki sposób, by nauczyć się korzystać z zapasów na czarną, biegową godzinę.

Szybkość

By mieć pewność, że włókna szybkokurczliwe uratują Twój wynik przy szybkim biegu na 5 km albo na ostatnich kilometrach maratonu, musisz włączyć kilka treningów szybkościowych do Twojego tygodniowego planu.

Propozycje poniżej oznaczone są numerami od 1 do 6 - wraz z cyfrą rośnie intensywność treningu. Przechodząc od biegu z szybszym tempem do długich interwałów, a potem do coraz szybszych tempówek i w końcu sprintów, zwiększasz udział włókien szybkokurczliwych w danym ćwiczeniu. Typ IIa będzie wykonywał główną pracę przy dłuższych interwałach, a typ IIb włączy się do akcji przy ostrzejszych odcinkach.

Wybierz dowolne dwa treningi każdego tygodnia, ale wykonaj je wszystkie w ciągu miesiąca. Staraj się tak włączać je w swój plan treningowy, by przynajmniej jeden z ostatnich czterech treningów pojawiał się raz na dwa tygodnie. To takie niezbędne minimum, które pozwoli Ci podnosić formę na coraz wyższy poziom i poprawiać swoje rezultaty.

Trening

Wzmacniaj oba rodzaje włókien mięśniowych, wykonując 2 z poniższych treningów w tygodniu. Przed treningiem rozgrzej się 2-, 3-kilometrowym biegiem.

1. Bieg na tempo: Przez 25-30 minut biegnij w tempie o 20 sekund na kilometr wolniejszym niż w biegu na 10 km.

2. Długi interwał: 4 x po 1500 m w tempie, w jakim biegasz 5 km. Rób 3-, 4-minutowe przerwy spokojnego truchtu.

3. Podbiegi: 6 do 8 powtórzeń po 150 m podbiegu. Sprintem pod górę, marsz w dół. Zrób dwie takie serie.

4. Szybkie powtórzenia: 8 razy po 400 m w tempie, w jakim biegasz 1500 m. Odpoczywaj przez 2 minuty w spokojnym truchcie.

5. Sprinty: 8 x 200 m w tempie Twojego rekordu na 800 m. Odpoczynek to 200 m powolnego truchtania.

6. Wieloskoki: 10 do 12 100-metrowych odcinków pokonywanych wieloskokiem z nogi na nogę. Wracaj do startu truchtem.

RW 04/2009

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij