Każdy, kto trenuje do maratonu, wie, że nie zawsze jest to najlepszy sposób na schudnięcie. Mięśnie potrafią robić się coraz większe, a napady głodu po przebiegnięciu 30 km powodują, że po zakończeniu treningu masz pół, a nawet cały kilogram więcej niż na starcie.
Taki trening jest dobry dla tych, którzy chcą doświadczyć pokonania magicznego dystansu 42 km 195 m. Osoby, które chcą jednak przede wszystkim schudnąć, mogą być rezultatami takiego programu nieco sfrustrowane. Badania przeprowadzone na maratończykach w 2006 r. udowodniły, że ci, którzy byli nastawieni na utratę kilogramów, w rzeczywistości dużo łatwiej tracili motywację.
Wniosek? Wybierz rozwiązanie odpowiednie do wybranego przez siebie celu pośredniego. Jeśli na przykład Twoim priorytetem jest relaks, nie wytyczaj sobie zbyt ambitnego planu treningowego, bo zamiast rozluźniać, będzie tylko źródłem dodatkowego stresu. Niektórzy ludzie biegają bez konkretnego planu, odpowiedniego do efektów, jakie chcą osiągnąć.
Gdy nie osiągają wyników, zniechęcają się do biegania w ogóle. Nawet jeśli jesteś doświadczonym biegaczem, możesz polec na wypróbowanych programach treningowych. Skoro drużyna piłkarska nie powinna realizować identycznego planu treningowego jak ten z poprzedniego sezonu, dlaczego Ty masz stosować dotychczasowy program treningu biegowego?
Poniżej znajdują się cztery z najczęstszych oczekiwań biegaczy oraz porady ekspertów, jak je spełnić.
1. Twój cel: Zrzucić wagę
Bieganie jest jedną z najbardziej skutecznych metod odchudzania (biegając, spalasz ok. 100 kalorii na 1,5 km). Trzymanie się jednego, powolnego tempa dzień w dzień nie jest dobrą metodą. Wiele osób trenuje rutynowo, każdy trening wygląda podobnie. Kiedy Twoje ciało przyzwyczaja się do rutyny, nie potrzebuje już tak samo dużej ilości energii.
Jak to zrobić? Trenuj do półmaratonu
Aby spalić najwięcej kalorii, biegaj krócej i szybciej jednego dnia, a potem dłużej i wolniej następnego, uniemożliwiając organizmowi przyzwyczajenie się do jednego rodzaju ćwiczeń. Idealny może być program przygotowujący do półmaratonu z treningiem szybkościowym i długimi biegami. Krótsze, bardziej intensywne bieganie powoduje spalanie większej ilości kalorii i przyspiesza metabolizm, ale to biegi trwające 90 minut lub dłużej sprawiają, że organizm wykorzystuje zapasy tłuszczu jako źródło paliwa. Programy 5-K składają się z krótkich biegów – dzień startu w zawodach może nadejść, zanim spadnie waga. Programy maratońskie mogą być za długie i stanowić zbyt duże wyzwanie dla tych, których głównym celem jest zmniejszenie wagi.
2. Twój cel: Rozładować stres
Codzienna żonglerka między odrabianiem lekcji z dziećmi, życiem towarzyskim i męczącym harmonogramem pracy sprawia, że znalezienie czasu na trening może być trudne. Brak aktywności może jednak znacznie bardziej szkodzić Twojej psychice. Bieganie pomoże Ci ponownie nabrać siły ducha. Już po około miesiącu od rozpoczęcia biegania lepiej będziesz sobie radzić ze stresem.
Jak to zrobić? Dziel trening na części
Badania przeprowadzone na Northern Arizona University wykazały, że poprawa nastroju i zmniejszenie zmęczenia następuje już po 10 minutach ćwiczeń. Jeśli masz w perspektywie ciężki dzień i 50-minutowy bieg wydaje się niemożliwy, podziel swój trening na dwie części. Pobiegnij krótki dystans rano, a resztę po południu lub wieczorem.