Motywacja do biegania: Sposoby na wakacyjne wymówki

Czekasz na wakacje przez cały rok, a kiedy w końcu się zaczną, piętrzą się problemy? Wszędzie dookoła słyszysz, że „Pogoda znowu zawiodła”, „morze nie takie ciepłe” a „góry nie takie wysokie”? Niech mówią, co chcą - Ty nie zatrzymasz się w te wakacje. Na pohybel wymówkom!

Kurs na formę Rodale Images
fot. Rodale Images

Zamiast uprawiać naszą dyscyplinę narodową, czyli narzekanie, potrenuj coś przyjemniejszego. Endorfiny po treningu zapewnią dobry nastrój. Wbrew pozorom w wakacje łatwiej o wymówki, dlatego podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić. Nie daj się błędnemu przekonaniu, że urlop jest od karmienia oponki – można się na nim spocić i dzięki temu efektywniej wypocząć.

Nie możesz oderwać się od rodziny.

Rozwiązanie: Staraj się maszerować z bliskimi codziennie od 30 do 60 minut. Takie spacery pomogą utrzymać wytrzymałość. Przy okazji spędzisz miło czas z rodziną, która też zadba o formę w wakacje.

Albo basen, albo morze. A Ty nie potrafisz pływać.

Rozwiązanie: Wykorzystaj obecność basenu do aquarunningu – to nie wymaga umiejętności pływackich. Siłowanie się z oporem wody może wyeliminować nieefektywne ruchy, co poprawi Twoją postawę i ekonomię biegu na lądzie. Dodatkowo to kapitalny trening układu krążenia. Spróbuj takich przebieżek na trzech głębokościach: do pasa, do mostka i szyi. Do ostatniej będziesz potrzebować pasa wypornościowego; jeśli nie masz – pozostań na płytszej wodzie.

Nie masz za sobą ani jednego treningu na plaży.

Rozwiązanie: Dobrze, że masz opory. Piasek jest bardziej miękki niż nawierzchnia, po której na co dzień biegasz, i łatwo nadwerężyć mięśnie i ścięgna. Ale nie chcesz poczuć się jak David Hasselhoff albo Pamela Anderson w „Słonecznym patrolu”? Przyzwyczaj się do nowego miejsca, wykonując 1-2-minutowe odcinki biegu. W przerwach maszeruj. Pierwszego dnia ogranicz się do 400 metrów i wydłużaj w kolejne.

Biegając w wakacje, czuję się, jakbym pracował.

Rozwiązanie: Spróbuj czegoś nowego. Biegasz przed pracą? W wakacje rób to o zachodzie słońca. Trenujesz w asfaltowej wiosce? Uderz do lasu czy parku. Nie masz czasu na znajomości biegowe? W wakacje wybierz się na trening klubu biegowego.

RW 08/2013

REKLAMA
}