Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Niezbędnik biegacza: O czym pamiętać przed startem w zawodach?

Przygotuj się do swoich najlepszych zawodów. Z tym poradnikiem będziesz wiedzieć, co spakować na zawody biegowe, jak się ubrać, jak zachować się na trasie od startu do mety. Dzięki temu nie zaliczysz żadnej organizacyjnej wpadki.

Niezbędnik biegacza: O czym pamiętać przed startem w zawodach fot. Erik Johnson, Jason Lee

Aby dobrze się ścigać, trzeba dobrze trenować - tę zasadę znają adepci każdej dyscypliny. Przed startem trzeba się też dobrze wyspać. Doświadczeni zawodnicy wiedzą, że najbardziej cenne są minuty snu w przedostatnią noc przed startem. Jeśli możesz, to wrzuć na luz. Przeważnie starty są w niedzielę, a w piątek można trochę odpuścić. Jeśli już postanowiłeś bawić się w bieganie, to musisz być konsekwentny - żadnych remontów, przeprowadzek, kopania ogródka ani zakrapianych imprez.

Przed sygnałem startera - przewodnik przed zawodami

Twój cel przed biegiem: dotrzeć na linię startu zrelaksowanym i być gotowym do biegu. Niby proste, ale jak to zrobić w praktyce?

Poukładaj to sobie w głowie

„Wieczorem przed biegiem rozłóż sobie wszystkie potrzebne rzeczy na dodatkowym łóżku albo na podłodze - radzi Greg McMillan, trener biegaczy z Flagstaff w Arizonie (USA). - Kiedy masz jeszcze pół dnia do startu, możesz ze spokojem pomyśleć o wszystkim, czego będziesz potrzebować w dzień zawodów". Znany maratończyk Andrzej Krzyścin komplet startowy przygotowuje starannie. Jest gotowy na każdą pogodę.

Lekka paczka

Oszczędź sobie zamieszania po zawodach, stania w kolejce po oddane do przechowalni rzeczy. Załóż stary T-shirt i stare spodnie dresowe na strój do zawodów, które będziesz mógł wyrzucić na starcie. Jeżeli jednak musisz oddać swój bagaż do przechowalni, nie wkładaj do torby nic, bez czego nie będziesz mógł się obejść. „99% rzeczy wraca do właściciela, ale ten jeden procent zawsze ginie" - mówi Dave McGillivray, szef kultowego maratonu w Bostonie. Okazja czyni złodzieja, a rentgen w oczach miłośnika cudzej własności z łatwością wychwyci cenny zegarek w torbie.

Pokaż swój numer

Chociaż większość maratonów i dużych biegów posiada system chipowy, nie zwalnia to z obowiązku zawieszenia na koszulce numeru startowego. Powinny być one widoczne przez cały czas. Najlepiej przyczepić je agrafkami do koszulki w taki sposób, żeby nie powiewały na wietrze. Nie wolno też obcinać ani zginać numeru tak, że zniknie logo organizatora lub - nie daj Boże! - logo sponsora. Sędzia ma prawo zdyskwalifikować za nieczytelny numer. W większości polskich biegów numery startowe są jednorazowe (nie trzeba oddawać) i wykonane z papieru odpornego na wodę. Ale pamiętaj: nie warto robić numerów z numerem!

Zabezpiecz klucz

Jeśli przyjechałeś samochodem, to znajdź jakieś bezpieczne miejsce, w którym mógłbyś umieścić swój klucz (nie: KLUCZE!), ale nie w miejscu, gdzie ktoś mógłby je znaleźć, jak np. przy wlewie na benzynę czy na oponie (brzmi znajomo?). Spróbuj przymocować go sobie do sznurowadeł. O przechowanie klucza możemy także poprosić znajomego, który przyjechał obejrzeć bieg. A może warto wziąć osobę towarzyszącą? Pokibicuje i popilnuje.

Skorzystaj z worka na śmieci

Worki nie są może eleganckie, ale plastikowe okrycia są naprawdę ciepłe i chronią przed deszczem. Wytnij otwór na głowę i ukryj ręce i ramiona pod workiem, a na pewno będzie Ci ciepło do ostatnich minut przed startem. Możesz też ubrać starą koszulkę, golf i zużyte rajtki, które bez żalu wyrzucisz.

Rozgrzewaj się z głową

Jeżeli to możliwe, rozgrzewaj się po trasie biegu, żeby wyczuć nawierzchnię. Nie truchtaj po trawie. Poranna rosa może przemoczyć Ci buty i skarpetki. Uważaj, by nie wpaść pod samochód lub na innego biegacza. Nie wymachuj jak wiatrak ramionami na rozgrzewce. Możesz kogoś znokautować. Sam też uważąj na inne „wiatraki" i „kopaczy".  

Zajmij Pole Position

Nie pojawiaj się na starcie jako pierwszy, gdyż długie oczekiwanie niepotrzebnie Cię zdenerwuje. Kontroluj „timing" i obserwuj ustawiający się tłum biegaczy, ale spoza linii startu. Dołącz na 5-10 minut przed startem. Wielu organizatorów ustanawia strefy czasowe w zależności od rekordów życiowych.

Nie szata zdobi

Jeżeli musisz koniecznie przebrać się w jakiś kostium, upewnij się, że nie będzie on wystawał poza Twoje ciało, aby nie przeszkadzać innym. Poszaleć możesz na biegu sylwestrowym.

Nie biegnij goły

Jeśli weźmiesz forsę, nie będziesz jej potrzebował. Jeśli nie weźmiesz, będziesz w potrzebie. Przypnij banknot agrafką.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij