Bieganie to jedna z najlepszych metod, żeby pozbyć się niechcianych kilogramów. Dołóż do tego prawidłowy sposób odżywiania się i cel w postaci startu na wybranym dystansie, a sukces gotowy. Zapisanie się na jeden z biegów da Ci motywację do regularnych treningów, a dzięki temu spalisz więcej kalorii.
Do tego połącz trening z odpowiednią dietą, bo liczy się NIE TYLKO cięcie kalorii, ale i prawidłowa ilość składników odżywczych. Zapomnij o nieskutecznych dietach 2000 kcal, których energia pochodzi z „odchudzającego” białka, lub osiągnięciu 1500 kcal samymi sałatkami.
Po takiej pseudodiecie organizm broni się przed brakiem węglowodanów i tłuszczów, gromadząc dodatkowe kilogramy. Wiele osób zakłada, że przygotowanie się do startu (zwłaszcza w maratonie) będzie sztuczką, która sprawi, że schudną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Rzucają się na jedzenie po 2 godzinach biegu, myśląc, że skoro udało im się pokonać tyle kilometrów, należy im się nagroda i zjadają więcej niż potrzebują. Pomożemy Ci ominąć pułapki, tak żeby przekroczyć metę lżejszym, zdrowszym i sprawniejszym.
Twój cel: bieg na 5 km lub 10 km
Wybierz dystans
Dla początkujących biegaczy wybór startu w biegu na 5 lub 10 km to najlepsze rozwiązanie: przyzwyczaisz się do regularnych treningów, ale nie przeforsujesz organizmu. Krótkie dystanse są również odpowiednie dla tych, którzy na bieg nie są w stanie poświęcić więcej niż godzinę dziennie, dla powracających po kontuzji, a także dla osób ze znaczną nadwagą. Jeśli wracasz do regularnych treningów po długiej przerwie, w czasie której forma poszła w dół, a waga znacznie w górę, to start na 5 lub 10 km będzie dobrym rozwiązaniem.
Wybierz kilometraż
Ilość kilometrów do pokonania na treningu w pięcio- lub sześciotygodniowym planie do biegu na 5 km może wahać się od ok. 6 km (zupełnie początkujący) do nawet 50 km (zaawansowani biegacze) w tygodniu – przeciętnie wynosi między 25 a 30 km na tydzień. Jeśli przygotowujesz się do biegu na 10 km, zwiększ liczbę przebieganych kilometrów do ok. 30-50. A skoro przebiegnięcie 1,5 km to pozbycie się 100 kcal, wybiegasz ich od 1,5 do 5 tys. tygodniowo.
Wybierz trening
Elementy treningu w proponowanym przez nas planie składają się z marszobiegów, a także z wolnych i nieco dłuższych treningów. Jeśli czujesz, że Twój organizm domaga się większego wysiłku, to część biegów przeprowadź pod górę – może być to mała parkowa górka (podbiegi zwiększają siłę i szybkość) lub nachyl bieżnię mechaniczną o 3-4 stopnie (świetnie utrzymuje tempo). Ilość kalorii spalonych podczas treningu zależy wyłącznie od przemierzonego dystansu, a nie od prędkości biegu – niezależnie, czy przebiegniesz maraton w 2, czy w 5 godzin, spalisz tyle samo kalorii.