Czemu od biegania bolą nogi?
Jeżeli bolą w trakcie biegu, to znaczy, że trening jest za długi, za szybki, za trudny. "Po pierwszych przygodach biegowych musimy mieć niedosyt biegania i tę świadomość, że przychodząc do domu, stwierdzamy: mogłem więcej – mówi Jacek Wosiek. – Wtedy jest to gwarancja, że się nie przemęczymy i nie zniechęcimy".
Czy mogę w ogóle nazywać siebie biegaczem, jeśli tyle maszeruję?
Skoro w ogóle biegasz, to tak. W końcu każdy kiedyś przechodzi do marszu, a o stopniu zaawansowania świadczy właśnie to, po jakim czasie przerywamy bieg. Bo chyba co do tego, czy Jeff Galloway jest biegaczem, nie ma wątpliwości?
Czy zawsze będę taki obolały?
Jeżeli spokojnie, rozsądnie zaczynasz przechodzenie od biurka na ścieżkę biegową, to ból nie powinien być tak dotkliwy. Jeżeli jest, dobrze Ci zrobi powrót do marszobiegu. Za to niech nie odstraszą Cię lekkie zakwasy, bo to normalne, że zwiększenie obciążenia treningowego wiąże się z różnymi zmianami w mięśniach, które czasem boleśnie odczuwamy. Ale ból mija, a forma rośnie.
Jeśli jednak z treningu na trening boli bardziej, to już znak ostrzegawczy. Z typowym bólem po ciężkim treningu poradzisz sobie, rozgrzewając się solidnie przed następnym wysiłkiem. Jeśli nie mija, odpuść nieco, kilka dni przeznacz na inne ćwiczenia aerobowe (np. pływanie, rower) lub zajmij się ewentualną kontuzją.
Co robić, kiedy coś boli?
Na lekkie pobolewania pomaga odpoczynek, schładzanie bolesnej okolicy lub przejście na kilka dni na rower. Nagły, ostry ból to najczęściej oznaka poważniejszych uszkodzeń, z którymi warto odwiedzić lekarza. Zobacz, czy Twoja dolegliwość jest na naszej liście 10 sposobów na uśmierzenie bólu.