REKLAMA

Oni podjęli wyzwanie

50 uczestników akcji "Wyzwanie Runner's World" pod okiem naszych trenerów szykuje się już do startu w półmaratonie w Pile. Troje z nich opowiada o swoich przygotowaniach. Sprawdź bazowy program, na którym opierają się ich treningi.

Troje uczestników poznało swoich trenerów osobiście. Teraz kontaktują się telefonicznie i mailowo, podobnie jak pozostali uczestnicy akcji Wyzwanie RW (fot. Tomasz Woźny)

Zaawansowany: biega ponad 60 km tygodniowo

biegacz: Wojciech Nowak
zawód: prawnik
wiek: 47 lat
miejscowosć: Wrocław
cel: 1:35
rekordy życiowe: półmaraton - 1:49.40 h, 10 km - 49.50 min, 5 km - 25,53 min

REKLAMA

Podjął wyzwanie bo... chcę poprawić życiówkę w półmaratonie do poziomu 1:35 i tym samym udowodnić sobie, że mogę wciąż uzyskiwać coraz lepsze rezultaty mimo upływającego czasu. .

Życie i bicie rekordów zaczyna się po 40.

Wojciech trenuje bez względu na pogodę 3 dni w tygodniu, rano przed pracą. Pozostałe dwa treningi przeprowadza w weekend. „Staram się, żeby to było bieganie dla mnie, a nie ja dla biegania - to moja dewiza. Mogę pogodzić je z pracą i z życiem osobistym" - dodaje prawnik z Wrocławia.

Zauważył, że w tych dniach, w których biega, osiąga zdecydowanie lepsze efekty w pracy. Bieganie go odstresowuje, pozwala odpocząć, a jednocześnie jest swego rodzaju „nirwaną", która odrywa go od codzienności. Do 40. roku życia nie uprawiał żadnego sportu i palił papierosy jak smok, nawet 3 paczki dziennie.

7 lat temu postanowił zdobyć Aconcaguę - najwyższy szczyt Ameryki Płd. „Po powrocie stwierdziłem, że zdecydowanie brakuje mi ruchu, do którego się przyzwyczaiłem na wyjeździe. Okazało się, że jestem w stanie biec 30 minut bez przerwy. I tak się zaczęło".

Sugestia trenera: Urozmaicaj trening, ale bez dodatkowych obciążeń.

Aspekt 1

Nawet jeśli czujesz się mocny, to zwiększaj stopniowo pokonywany dystans tygodniowy i miesięczny. Po 3 tygodniach okresu wprowadzającego na koniec tygodnia zrób długie wybieganie 90-150 min. W okresie budowania formy stosuj treningi wytrzymałości tempowej, które przygotują Cię do tempa zawodów.

Aspekt 2

Rozwijaj siłę biegową, stosując trening krosowy. Rób przynajmniej 2-3 x w tygodniu po dłuższym rozbieganiu przebieżki w tempie 80-85% maksymalnej szybkości, ale nie traktuj treningu jak zawodów.

Aspekt 3

Wplataj w swój trening ćwiczenia sprawnościowe, a po ciężkim mikrocyklu skorzystaj z odnowy biologicznej. Zaawansowani często zapominają, że lepsze jest niedotrenowanie niż przetrenowanie.

 

Trener: Łukasz Kalaszczyński

Absolwent warszawskiej AWF, trener II klasy LA. Obecnie trener i pedagog w ZS nr 52 w Warszawie oraz UKS G-8 Bielany Warszawa, gdzie odpowiada za przygotowanie pięcioboistów nowoczesnych. Trener medalistów mistrzostw Polski i Europy.

Pytanie biegacza: Przy tempie 5:50-6:00min/km mam puls 165. Czy to nie jest za dużo jak na bieg typu „spokojny"?

Odpowiedź trenera: Przy Twoim rekordzie życiowym 50 min na 10 km powinieneś bieg "easy" wykonywać w tempie około 6:10-6:15 min/km, a tętno powinno wskazywać w granicach 65-75% maksymalnego.  

1 2 3 ... 4
STRONA 2 z 4

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA