[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Panie doktorze, jak biegać? 5 pytań do lekarza

Badania naukowe mają to do siebie, że lubią się powtarzać i często dawać inne od siebie wyniki. Po jakimś czasie może okazać się więc, że Twoje dotychczasowe praktyki są już dawno nieaktualne. Z odpowiedzi na poniższe pytania dowiesz się, jak biegać w XXI wieku.

Badania jak biegać fot. Brian A Jackson 2014/shutterstock.com

Jeśli biegasz już kilku lat, Twoje teoretyczne podstawy zdrowego biegania dawno się już przeterminowały. Nauka pędzi do przodu prawie tak szybko, jak Usain Bolt - zobacz, czym w ostatnim czasie zaskoczyli nas naukowcy!

Czy jeść śniadanie przed biegiem?

REKLAMA

Świeże spojrzenie: Na pełnym baku biegasz lepiej. Ruch bez paliwa, czyli węglowodanów, jest wyczerpujący – chyba że chcesz zrzucić zbędne kilogramy. Badania dowodzą, że biegając na czczo, organizm pali więcej tłuszczu. Dopuszczalne to jest jednak tylko kilka razy w tygodniu.

Czy mam trzymać równe tempo?

Świeże spojrzenie: Naukowcy z uniwersytetu w Cape Town analizowali każdy rekord świata mężczyzn na 5 i 10 km. Odkryli, że pierwszy i ostatni kilometr były szybsze niż pozostałe. To potwierdzają wyniki badań z 2006 roku. Wykazały one, że biegnąc pierwszy kilometr o 6 procent szybciej niż pozostałe, zawodnicy osiągali lepsze rezultaty, niż utrzymując tempo.

Czy powinienem wbiegać ostro pod górę?

Świeże spojrzenie: Australijscy naukowcy dowodzą, że windowanie tempa na podjazdach to zła strategia. Przebadani biegacze, którzy tak biegli pod górę, na szczycie byli wyczerpani i tracili czas na zjazdach. Naukowcy radzą, żeby skupić się na umiejętnym gospodarowaniu siłami.

Czy mam łykać przeciwutleniacze?

Świeże spojrzenie: Badania witamin o działaniu przeciwutleniaczy przynoszą sprzeczne wyniki. Niektórzy naukowcy podważają zachwalane od dawna właściwości odmładzające i odpornościowe przeciwutleniaczy. Co więcej, dowodzą, że mogą one osłabiać pozytywne efekty treningu. Na przykład zmniejszają wrażliwość na insulinę, która pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, czy opóźniają regenerację mięśni.

Czy powinno się brać elektrolity na skurcze?

Świeże spojrzenie: Przetrenowanie może być prawdziwą przyczyną skurczu. Do takich wniosków doszli naukowcy po przebadaniu biegaczy startujących w maratonie Dwóch Oceanów w RPA. Okazało się, że zawodnicy, którzy mieli skurcze, więcej trenowali trzy dni przed wyścigiem. Badania krwi wykazały u nich przemęczenie mięśni. Dodatkowo zauważono, że skurcze łapały tych, którzy rozpoczęli bieg szybciej niż zazwyczaj.

RW 05/2012

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij