Panie doktorze, jak biegać? 5 pytań do lekarza

Badania naukowe mają to do siebie, że lubią się powtarzać i często dawać inne od siebie wyniki. Po jakimś czasie może okazać się więc, że Twoje dotychczasowe praktyki są już dawno nieaktualne. Z odpowiedzi na poniższe pytania dowiesz się, jak biegać w XXI wieku.

Badania jak biegać Brian A Jackson
fot. Brian A Jackson 2014/shutterstock.com

Jeśli biegasz już kilku lat, Twoje teoretyczne podstawy zdrowego biegania dawno się już przeterminowały. Nauka pędzi do przodu prawie tak szybko, jak Usain Bolt - zobacz, czym w ostatnim czasie zaskoczyli nas naukowcy!

Czy jeść śniadanie przed biegiem?

Świeże spojrzenie: Na pełnym baku biegasz lepiej. Uprawianie sportu bez paliwa, czyli przede wszystkim węglowodanów, jest wyczerpujący – chyba że chcesz zrzucić zbędne kilogramy. Badania dowodzą, że podczas biegania na czczo, organizm pali więcej tłuszczu. Dopuszczalne to jest jednak tylko kilka razy w tygodniu. Warto także przeczytać: Bieganie na czczo: kiedy przynosi korzyści, a kiedy szkodzi.

Czy mam trzymać równe tempo?

Świeże spojrzenie: Naukowcy z uniwersytetu w Cape Town analizowali każdy rekord świata mężczyzn na 5 i 10 km. Odkryli, że pierwszy i ostatni kilometr były szybsze niż pozostałe. To potwierdzają wyniki badań z 2006 roku. Wykazały one, że biegnąc pierwszy kilometr o 6 procent szybciej niż pozostałe, zawodnicy osiągali lepsze rezultaty, niż utrzymując jednostajne tempo. Szybkie rozpoczynanie biegu to również skuteczna metoda treningowa, która pozwala wyraźnie poprawić VO2max.

Czy powinienem wbiegać ostro pod górę?

Świeże spojrzenie: Australijscy naukowcy dowodzą, że windowanie tempa na podjazdach to zła strategia. Przebadani biegacze, którzy tak biegli pod górę, na szczycie byli wyczerpani i tracili czas na zjazdach. Naukowcy radzą, żeby skupić się na umiejętnym gospodarowaniu siłami. Więcej dowiesz się z artykułów Podbiegi dla początkujących: dlaczego warto biegać pod górkę? oraz Jak trenować podbiegi, by poprawić szybkość, wytrzymałość i technikę biegu.

Czy mam łykać przeciwutleniacze?

Świeże spojrzenie: Badania witamin o działaniu przeciwutleniaczy przynoszą sprzeczne wyniki. Niektórzy naukowcy podważają zachwalane od dawna właściwości odmładzające i odpornościowe przeciwutleniaczy. Co więcej, dowodzą, że mogą one osłabiać pozytywne efekty treningu. Na przykład zmniejszają wrażliwość na insulinę, która pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, czy opóźniają regenerację mięśni.

Czy powinno się brać elektrolity na skurcze?

Świeże spojrzenie: Przetrenowanie może być prawdziwą przyczyną skurczu. Do takich wniosków doszli naukowcy po przebadaniu biegaczy startujących w maratonie Dwóch Oceanów w RPA. Okazało się, że zawodnicy, którzy mieli skurcze, więcej trenowali trzy dni przed wyścigiem. Badania krwi wykazały u nich przemęczenie mięśni. Dodatkowo zauważono, że skurcze łapały tych, którzy rozpoczęli bieg szybciej niż zazwyczaj.

RW 05/2012

Zobacz również:
REKLAMA
}