Bieganie to czas. Nawet jeśli nie myślisz o biciu swoich rekordów o setne sekundy, nie masz szczegółowo rozpisanego sezonu na etapy przygotowawcze, a stojąc w kolejce nie przeliczasz straconych minut na stracone kilometry, to i tak czas ma dla Ciebie decydujące znaczenie. Przecież nie tylko musisz znaleźć moment na sam bieg, ale też na inne rzeczy z bieganiem nierozerwalnie związane. Niektóre z nich robisz codziennie (jak jedzenie czy spanie), inne raz w tygodniu (jak masaż), a jeszcze inne raz w sezonie (zakup nowych butów).
Wiele rzeczy ma wpływ na Twoje bieganie, a to, KIEDY to robisz, ma kluczowe znaczenie. Na wszystko jest określony, optymalny czas. Niektóre rzeczy robione w złym momencie okazują się stratą czasu lub nawet działają na Twoją niekorzyść. Konsekwencją może być kontuzja, przetrenowanie lub minięcie się z celem.
Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak dobrze planować dzień, tydzień i cały sezon, aby nigdy nie brakowało Ci czasu na bieganie, a z drugiej strony, aby bieganie nie zdominowało Twojego życia.
Plan dnia biegacza
Posiłki
Zjesz zaraz przed treningiem, to żołądek nie da Ci o sobie zapomnieć. Zjesz za mało lub za wcześnie - nie starczy Ci energii, żeby dobiec do mety. Dlatego podstawą jest takie planowanie posiłków, które pozwoli utrzymać względnie stały poziom cukru we krwi w trakcie treningu. Dietetycy polecają jeść kombinację węglowodanów i białek około 1-4 godzin przed biegiem (poranni biegacze mogą pominąć przedbiegową przekąskę, jeśli planują wysiłek krótszy niż 60 minut).
Dlaczego taka duża rozbieżność? Ponieważ czas trwania procesu trawienia pokarmów jest sprawą równie indywidualną, jak odciski palców. Jeden biegacz może wybiec już po 15 min od zjedzenia kanapek z masłem orzechowym, inny po takim posiłku będzie potrzebował 2 godzin, by w ogóle móc biec, marząc o uczuciu komfortu w brzuchu.
Ochrona skóry
Krem z filtrem nakładaj 20-30 minut przed wyjściem na trening, by zdążył się wchłonąć. W ten sposób krem nie spłynie na początku rozgrzewki, a skóra będzie odpowiednio chroniona. Używaj filtrów z faktorem 30 lub większym i po 1,5-2 godzinach pamiętaj o nałożeniu nowej warstwy.
Rozciąganie
Brakuje tematu do rozmowy w biegowym towarzystwie? Rzuć hasło: rozciąganie. Przed czy po treningu? Zapobiega czy wywołuje kontuzje? I tak dalej, i tym podobnie. Każdy czas jest dobry na rozciąganie, pod warunkiem że wiesz, jak to prawidłowo robić.
Dynamiczne rozciąganie przed biegiem pozwala pracować naszym stawom w optymalnym zakresie ruchu. Pobiegowe statyczne rozciąganie (utrzymywanie pozycji przez około 30 sekund) zmniejsza napięcie mięśni i przyspiesza regenerację. Jeśli mięśnie nie są rozciągane regularnie po długotrwałych wysiłkach, mogą przenosić wzmożone napięcie na inne struktury i powodować bóle i kontuzje. Warto pamiętać, że nie wolno rozciągać nierozgrzanych wcześniej mięśni, bo może to prowadzić do naderwania włókien.