W odpowiednim obuwiu nawierzchnie nie powinny stanowić żadnej przeszkody w treningu, co nie znaczy, że nie istnieją lepsze lub gorsze podłoża. Najgorsze są skrajne postawy: np. kiedy biegasz tylko po betonie lub tylko po lesie. W przypadku asfaltu i betonu faktycznie zwiększasz siłę uderzenia stóp o podłoże, co przekłada się na obciążenie stawów. Z drugiej strony, jeśli tylko biegasz po lesie, Twoje stopy nie będą nauczone do biegania po twardym i start w ulicznej imprezie biegowej po asfalcie może zakończyć się rozmaitymi przeciążeniami ścięgien i mięśni.
Dlatego dobrze zamieszać w kotle tras treningowych raz w tygodniu i wybrać się na trasę inną niż zazwyczaj. Biegnij wtedy wolniej lub krócej, żeby przyzwyczaić się do nowego podłoża. Niech Twoja stopa zasmakuje różnych nawierzchni.
1. Ścieżki leśne
Jeśli tylko masz taką możliwość i są w Twojej okolicy, dodaj je do swoich tras biegowych. Leśne drogi amortyzują lądowanie i poprawiają ogólną koordynację, ponieważ musisz zwracać uwagę, gdzie stawiasz kroki. Ale uważaj na jedno z najczęstszych urazów z leśnych duktów, czyli skręcenie kostki. O miękkich nawierzchniach pisaliśmy w artykule Treningi na miękkich podłożach.
- Rekomendacja RW: bardzo polecane.
2. Trawa
Możliwości biegania cały czas boso po trawie zdarzają się rzadko. Nikt nie da sobie nogi uciąć, że na łące nie nadepnie się na szkło, gwóźdź, czy kolczastą roślinę, o zwierzęcej kupie nie wspominając. Jeśli ufasz łące i jej podłożu, jesteś szczęściarzem – korzystaj, kiedy tylko możesz. Najlepiej boso, zrobić kilkaset metrów po swoim normalnym treningu. Ale bieganie w butach po trawie też ma swoje plusy. Trawa działa jak amortyzacja i odciąża stawy. Jest tylko jedno „ale”. Biegacze skłonni do kontuzji tzw. rozcięgna podeszwowego i stawów skokowych powinni unikać jednak takiego biegania, gdyż miękka nawierzchnia może zwiększyć ryzyko tych przypadłości.
- Rekomendacja RW: generalnie bardzo polecana zdrowym stopom.
3. Nawierzchnie szutrowe
Drobne kamyki wbite lub leżące na naturalnym gruncie dają całkiem niezłą amortyzację i urozmaicenie dla stopy. Bardzo dobra nawierzchnia biegowa, którą najczęściej spotkasz w parkach. Na tym podłożu świetnie sprawdzą się buty z grupy "trail".
- Rekomendacja RW: polecane.
5. Piasek
Kusząca nawierzchnia, kojarzona głównie z nadmorskimi plażami, wakacjami i relaksem. Ale dla biegaczy piasek może być zdradziecki, ponieważ jest niestabilny. Twoje mięśnie i stawy pracują w sposób odbiegający od normalnego, co może prowadzić do kontuzji jeśli przegniesz z długością treningu. Biegi po plaży powinny być raczej krótkie – zrezygnuj z nich zupełnie, jeśli doświadczyłeś skręcenia kostki lub urazu ścięgna Achillesa. Trzymaj się twardszego piasku bliżej wody, wybierając najbardziej płaską część plaży. O tym typie podłoża pisaliśmy szczegółowo w artykule Bieganie po piasku. Plan treningowy na urlop.
- Rekomendacja RW: polecany dla krótkich treningów biegowych jako urozmaicenie.
Komentarze