[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.7

Poczuj moc peletonu: Biegnij zawody w grupie

Skrzyknij kumpli lub przyjaciółki i wyjdźcie pobiegać. Razem macie większe szanse na walkę z dystansem. Ta taktyka sprawdza się także na biegach zorganizowanych - towarzystwo innych biegaczy pomaga utrzymać właściwe tempo i zwyczajnie podnosi na duchu.

14.Poznan Maraton Fot. Adam Ciereszko, 14. Poznan Maraton

O sile peletonu przekonał się każdy, kto oglądał tę masę, gdy przejeżdżała tuż przy nim na szosie, lub widział ją w TV podczas transmisji z Tour de Pologne. Kolarze tworzą jeden organizm świadomy swojej siły. Czasami w środku dochodzi do animozji, ale głównie współpracują ze sobą.

Gdy jeden się wyłamie i postawi na ucieczkę, musi wykrzesać siły na szybsze pedałowanie; od teraz stawia czoła oporowi powietrza i zmęczeniu w pojedynkę. W tym czasie grupa tworzy tunel powietrzny: największe obciążenia biorą na siebie prowadzący pościg, ale oni – w odróżnieniu od samotnego kolarza – mogą się zmieniać i odpocząć "na kole" kolegi.

"Podobną współpracę można zaobserwować na biegach ulicznych – zauważa Adrian Danilewicz, medalista mistrzostw Polski na 1500 m i trener koordynator projektu „I Ty możesz zostać maratończykiem”, organizowanego przez Maraton Wrocławski. – Biegnąc nawet w kilkuosobowej grupie, łatwiej utrzymać wysokie tempo, poradzić sobie z kryzysem. Lider pilnuje tempa, a potem zmienia się i kolejna osoba prowadzi stawkę. Mając takie wsparcie, nawzajem nakręcamy się. Zmęczenie jest mniejsze i wykręcamy lepsze czasy".

Moc grupy można wykorzystać w czasie zawodów na kilka sposobów.

30% biegaczy przyznaje, że co najmniej jeden bieg ukończyli z grupą.

Bieg z pacemakerem

Zdecydowana większość organizatorów zawodów zapewnia pacemakerów na trasie, nawet na lokalnych biegach. Informacje o tym, ilu i na jaki czas będą prowadzić bieg, znajdziesz na stronie internetowej imprezy. Na expo z kolei możesz dostać opaskę z międzyczasami, które należy osiągać, żeby ukończyć bieg w założonym czasie.

Przyda się to do kontroli tempa. Niestety, nie wszyscy organizatorzy weryfikują swoich „zająców” i zdarzają się wpadki. Prowadzący grupę na 4:00 w pewnym polskim maratonie przyznał, że ma życiówkę 4:02... Dlatego przed biegiem zamień kilka słów z pacemakerem, zapytaj o jego doświadczenie i strategię na bieg. Na trasie też możesz mieć ograniczone zaufanie – sprawdzaj, czy trzyma tempo.

Przeczytaj także: Kim jest pacemaker i jak biegać z nim na zawodach?

Bieg za balonikiem

Czasami wokół pacemakera tworzy się pokaźna grupa maratończyków. Robi się nieco tłoczno, nie ma jak podziwiać trasy, a rozmowy w czasie zawodów nie każdemu się podobają. Nie musisz tego znosić i być cieniem prowadzącego – wręcz nie warto. Na maratonie w Poznaniu jedna z grup za swoim liderem poszła nawet „na stronę”. Po to stosuje się baloniki, żeby „zająca” dostrzec z daleka.

REKLAMA

REKLAMA

Twoja strategia: zostań parę metrów z boku lub z tyłu. Koncentracja na kolorowym punkcie, który ucieka Ci kilka metrów przed nosem, będzie równie skuteczna i mobilizująca, jak bieg w grupie. Inni wolą mieć pacemakera za sobą i uciekać przed nim. Dlatego rozważ, czy nie lepiej będzie Ci biec o kilka, kilkanaście metrów przed balonikami.

Wsparcie w trudnych chwilach

Kiedy opadasz z sił, znajdź wzrokiem osobę, która utrzymuje Twoje tempo, i przylep się do niej. „Takie wsparcie znala znalazłem w trakcie półmaratonu w Pile, kiedy na 3 kilometry przed metą poczułem się kompletnie bez sił. Prowadziliśmy na zmianę, wspieraliśmy się aż do końca. Udało się dobiec w tym tempie, choć wydawało się to niemożliwe” – mówi Adrian Danilewicz.

Bieg w grupie

Niektóre osoby trenują razem w grupie i potem wspólnie pokonują zawody. Inni szukają kompanów w sieci – tuż przed startem badają, kto leci na jaki czas, żeby pobiec razem. „Słyszałem o grupie, która skrzyknęła się spontanicznie na pokonanie maratonu we Wrocławiu. I chociaż jeden z członków ekipy miał problemy mięśniowe na trasie, udało się je przezwyciężyć i wszyscy zameldowali się o czasie na mecie. A przecież wiadomo, jak ciężko się biegnie, kiedy mięśnie odmawiają posłuszeństwa” – zauważa Adrian Danilewicz.

Jak współpracować z grupą?

Najlepsze scenariusze, jak na zawodach ułożyć sobie bieg w zespole.

Problem nr 1: Nie wiem, jaka grupa będzie dla mnie właściwa

Rozwiązanie: Skorzystaj z kalkulatora tempa na runners-world.pl/kalkulatory. Na podstawie innego przebiegniętego dystansu oszacujesz tempo na docelową imprezę.

Problem nr 2: Grupa wystartowała za mocno

Rozwiązanie. Możliwe, że potrzebujesz więcej czasu na rozgrzanie mięśni i złapanie właściwego rytmu. Zwolnij i spróbuj przyspieszyć po kilku minutach. Jeśli nie dasz rady, dołącz do wolniejszej ekipy.

Problem nr 3: Grupa wystartowała za wolno

Rozwiązanie. Sprawdź, czy biegniesz w tempie założonym przed biegiem. Jeśli tak, to poczekaj do około 25. km w maratonie lub 12. km w półmaratonie. Jeżeli tempo nadal będzie dla Ciebie za wolne, zacznij przyspieszać.

Problem nr 4: Muszę odwiedzić toaletę na trasie

Rozwiązanie. Nie sprintuj za swoją grupą – dodatkowy wysiłek będzie Cię sporo kosztował. Utrzymuj swoje tempo i powoli staraj się dojść do grupy.

RW 06/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij