[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Jak poprawić szybkość ćwicząc w klubie fitness?

Nie wszyscy planują najważniejszy start na jesień - część z nas chce pobić swój rekord już wiosną. Problem w tym, że jesienią i zimą aura nie sprzyja treningom w parku czy lesie. Ale nie wszystko stracone - jeśli kochasz bieganie i jednocześnie lubisz trening na siłowni, dzięki naszym poradom na wiosnę będziesz demonem szybkości.

fot. Gabi Moisa 2009/shutterstock.com

Godzina wysiłku na poziomie powyżej 70% tętna maksymalnego odpowiada pokonaniu 8 km. Korzystaj z tej zasady, żeby poprawić wyniki w okresie przygotowawczym, ale też w czasie wyczerpującego sezonu, kiedy najłatwiej o kontuzję, i zimą, gdy pogoda nie pozwala na pokonywanie odpowiedniego dystansu.

Czy to znaczy, że godzina jazdy na rowerku to taki sam wysiłek, jak 8-kilometrowy bieg? Jasne, że nie. Ale godzina intensywnej aktywności może przynieść porównywalne korzyści dla Twojej wydolności.

REKLAMA

Cross-training, czyli wszystko co biegacz powinien robić poza bieganiem, jest z reguły obarczony niewielkim ryzykiem kontuzji. Dlatego jest to metoda polecana tym, którzy chcą podciągać swoje wyniki na trasie, ale czy to pogoda, czy kontuzja utrudniają im normalny trening.

Cross-training na kontuzje

Jeśli wracasz do formy po kontuzji, stosuj trening uzupełniający, by podnieść wytrzymałość. Staraj się, by wysiłek, jaki wkładasz w ćwiczenia, przekładał się na 120% dystansu, jaki pokonywałeś przed kontuzją. Sprawdzaj, czy mimo wzrostu intensywności tętno spoczynkowe nie ulega zmianie i nie ma objawów przetrenowania.

Ćwiczenia na maszynach dla biegacza

Trening na urządzeniach to dobry sposób, by zrzucić zbędne kilogramy. Wystarczą 30-45-minutowe biegi, a do tego regularne, trwające godzinę dziennie ćwiczenia na rowerku stacjonarnym, orbitreku i na basenie.

Złote zasady

1. Wybierz aktywność, która wykorzystuje podobne grupy mięśniowe co bieganie i rodzajem wysiłku jest do niego najbardziej zbliżona. Dobre są do tego rowerki stacjonarne, orbitreki czy basen.

2. W trakcie ćwiczeń staraj się utrzymywać tętno na poziomie nie niższym niż 70% tętna maksymalnego (220 minus Twój wiek).

3. Codziennie rano sprawdzaj swoje tętno spoczynkowe. Podwyższone może oznaczać przetrenowanie organizmu, o które łatwo, jeśli za szybko narzucisz sobie duże obciążenie.

4. Połącz "cross-training" z tradycyjnym bieganiem, żeby zmaksymalizować rezultaty, nie zwiększając kilometrażu. Możesz zastąpić 25-30% swojego tygodniowego dystansu treningiem uzupełniającym.

Spodobało ci się na siłowni? Zerknij tutaj: Power do biegania, czyli trening siłowy biegacza

RW 06/2009

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij