REKLAMA

Reebok Run Crew: przez społeczność do topowej formy!

Grupa rządzi, grupa radzi, grupa nigdy Cię nie zdradzi! – można byłoby zawołać, parafrazując słynny cytat z klasyki polskiego kina. Bieganie w grupie to świetny sposób na to, by utrzymać treningowy rytm, uchronić się przed kontuzjami, nie tracić motywacji, a w efekcie – cieszyć się coraz lepszą formą i coraz lepszymi wynikami. Zwłaszcza gdy takie grupowe bieganie odbywa się pod okiem wykwalifikowanych trenerów - jak w przypadku ogólnopolskiej społeczności Reebok Run Crew.

Reebok Run Crew: przez społeczność do topowej formy!
fot. Reebok Run Crew

Człowiek jest istotą społeczną, a biegacze nie są od tej reguły wyjątkiem. Owszem, wielu z nas lubi czasem, a nawet często biegać w pojedynkę, ale jednocześnie większość przyznaje, że bieganie z innymi, obiektywnie rzecz biorąc, ma mnóstwo zalet. Wystarczy choć raz przyjść na grupowy trening, aby się o tym przekonać.

Towarzystwo innych biegaczy przede wszystkim momentalnie dodaje energii, pomagając się zmobilizować, nawet gdy tuż przed treningiem jakiś głos z tyłu głowy kusił jeszcze, żeby tym razem sobie odpuścić. Wzajemne motywowanie się to jedna z największych i niezaprzeczalnych zalet grupowego biegania – z jednej strony ułatwia zachowanie systematyczności treningów, z drugiej – dodaje mocy do biegania na wyższym poziomie, do przekraczania własnych granic i do pracy na miarę własnych możliwości.

Grupy wprowadzają również coś jeszcze, czego w bieganiu solo nie da się nijak osiągnąć – rywalizację. Zdrowa konkurencja to dodatkowy czynnik motywujący, dzięki któremu, próbując na treningach pokonać innych, można w pełni wykorzystać drzemiący w nas potencjał. Owszem, trzeba uważać, aby nie przesadzić i nie próbować za wszelką cenę ścigać się z dużo mocniejszymi biegaczami, bo może to skończyć się kontuzjami przeciążeniowymi i zniechęceniem. Generalnie jednak, bieganie z lepszymi od siebie pozwala odkryć swoje możliwości i łatwiej przygotować się do startów w zawodach, również pod względem psychicznym.

REKLAMA

Reebok Run Crew: przez społeczność do topowej formy!
fot. Reebok Run Crew

Niebagatelne znaczenie grupa ma również jako źródło wiarygodnych informacji i porad – nigdzie indziej nie uda Ci się tak łatwo, szybko i bezinteresownie zdobyć wiedzy, która jest Ci akurat potrzebna. Czy szukasz dobrego planu treningowego, czy rozglądasz się za sprawdzonym lekarzem lub fizjoterapeutą, czy liczysz na opinie dotyczące sprzętu do biegania, który wpadł Ci w oko, albo zawodów, w których planujesz wystartować – w grupie biegowej zawsze znajdzie się ktoś, kto pospieszy Ci z pomocą.

Osobną i coraz bardziej docenianą przez biegaczy kategorię stanowią grupy, w których zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów biegania. Obecność profesjonalistów to nie tylko gwarancja, że treningi będą stały na odpowiednim poziomie i będą bezpieczne dla uczestników, to także dodatkowy czynnik dopingujący do pracy. Dobrym przykładem takiej inicjatywy są grupy organizowane pod szyldem Reebok Run Crew w całej Polsce.

„To społeczność biegowa trenująca metodą Aerobic Capacity, opracowaną przez Chrisa Hinshawa, wielokrotnego Ironmana i trenera o globalnej renomie, przygotowującego topowych zawodników CrossFit do zawodów. Trenując z nami poprawisz swoją siłę biegową, wytrzymałość, wydolność, a także rezultaty w każdej dyscyplinie, którą uprawiasz” – zapewniają twórcy tego projektu.

Reebok Run Crew: przez społeczność do topowej formy!
fot. Reebok Run Crew

Reebok Run Crew organizuje regularnie bezpłatne treningi w wielu miastach Polski, oparte na podobnych zasadach. Po pierwsze, każdy z nich prowadzi doświadczony, zaangażowany trener biegania. Po drugie, grupy trenują według z góry ustalonych zasad – każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką, a później trenerzy dokładnie, krok po kroku, wyjaśniają, jaki będzie przebieg treningu, co po kolei będzie się działo i jaki dzięki temu cel ma być osiągnięty.

„Metoda Aerobic Capacity polega na serii biegów interwałowych, w których przede wszystkim liczy się właściwe dobranie intensywności biegu, utrzymanie stałego tempa w każdej serii oraz odpowiednia proporcja czasu biegu i przerw między seriami -  tłumaczą trenerzy projektu Reebok Run Crew. - Tak wykonane ćwiczenie pobudza włókna szybkokurczliwe w naszych mięśniach, co przekłada się na poprawę zdolności regeneracji i osiąganie lepszych wyników po każdym treningu”.

Pod względem popularności i zasięgu Reebok Run Crew to projekt bez precedensu. Grupy biegowe rozsiane są po całym kraju i niemal codziennie w większych i mniejszych miastach organizowane są treningi, na których pojawia się coraz więcej i więcej biegaczy. Nie ma znaczenia, w jakim wieku są poszczególni uczestnicy treningów, jaki mają staż treningowy i jaki poziom zaawansowania reprezentują – tutaj każdy trenuje w swoim indywidualnym tempie, realizując własne indywidualne cele. Wspólna dla wszystkich jest właściwie tylko jedna rzecz – pasja biegania.

REKLAMA

Reebok Run Crew: przez społeczność do topowej formy!
fot. Reebok Run Crew

"Mamy na treningach osoby, które dopiero zaczynają biegać, ale i takie, które ścigają się na zawodach o jak najlepsze miejsca. Są też pasjonaci różnych sportów, którzy traktują bieganie jako dodatek. W grupie siła, a razem trening mija szybciej” – opowiada Kamila, trenerka z Warszawy. Szybciej też dobiega się razem z innymi do mety, bo członkowie grup wspólnie startują również w zawodach, a osiągane przez nich czasy dobitnie świadczą o tym, że razem zdecydowanie łatwiej walczyć o nowe życiówki.

Do społeczności Reebok Run Crew można przyłączyć się w dowolnym momencie – wystarczy sprawdzić na oficjalnym facebookowym profilu projektu, gdzie w okolicy odbywają się treningi i po prostu przyjść na jeden z nich, od razu w stroju do biegania. Systematyczne uczestnictwo w treningach to z pewnością świetny sposób na utrzymanie motywacji i stały wzrost formy.

"W Reebok Run Crew nie chodzi o to, żeby wygrać z innymi. Chodzi o to, żeby się z nimi rozwijać. Żeby wsparcie grupy dało Ci siłę i motywację do działania, zarówno podczas treningów, jak i w codziennym życiu - dodają trenerzy akcji. - Nudę i rutynę zostawiamy daleko w tyle. W naszym DNA nie ma na nie miejsca".

RW

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA