Szybko się przekonasz, że łatwo wkręcić się w bieganie terenowe. Trail pobudza nasze pierwotne instynkty, co z kolei może potęgować Twoje zaangażowanie. Nietrudno dostać prawdziwego bzika na punkcie crossu. Jednak dwa dni po pierwszym wypadzie w teren poczujesz, że Twoje ciało nieźle dostało w kość.
Praca, jaką wykonasz, balansując na różnym podłożu, manewrując między przeszkodami, omijając drzewa, spowoduje, że mięśnie będą zmęczone i obolałe. Dlatego bardzo ważny jest odpoczynek i kilka sztuczek, które uśmierzą ból oraz przyspieszą regenerację. Te środki spowodują, że odbudowa organizmu nie będzie Ci się kojarzyć z budowaniem polskich autostrad, a Ty nie zaczniesz szukać wymówek, żeby odpuścić sobie kolejny biegowy trening w terenie.
1. Załóż skarpety kompresyjne
Po treningu odpady metaboliczne odkładają się w nogach. Przyspieszysz ich usuwanie, biegając w skarpetach kompresyjnych. Przez ucisk naczyń krwionośnych poprawia się krążenie krwi i do mięśni dociera większa ilość tlenu. Eliminujesz też mikrourazy powstające w czasie treningu w mięśniach czy skurcze.
2. Rozmasuj sobie mięśnie
Nogi szybciej się zregenerują, jeżeli je rozmasujesz. Możesz zainwestować w kije albo wałki (rollery) do automasażu lub wykorzystać zwykłą piłeczkę tenisową. Dobrze sprawdzą się też kostki lodu. Skup się na obszarach, które bolą Cię od razu po treningu. Następnie połóż się i przeciągaj piłkę lub wałek wzdłuż całych nóg, wykonując małe kółka. Obniżasz w ten sposób napięcie mięśni i stymulujesz dokrwienie nóg, co pomaga szybciej odbudować się uszkodzonym tkankom.
Więcej wskazówek, jak samodzielnie wykonać masaż po treningu, przedstawiamy w artykule Automasaż po biegu: Jak samemu wymasować obolałe mięśnie?
3. Po bieganiu... poćwicz
Biegacz trailowy wykorzystuje w zasadzie wszystkie mięśnie nóg. W trakcie ruchu po nierównej nawierzchni i przy zmiennym kroku największe obciążenia przyjmuje jednak mięsień obszerny przyśrodkowy – to nazwa jednej z głów uda, znajdującej się po wewnętrznej stronie. To mięsień, który jest między innymi odpowiedzialny za odpowiedni ruch rzepki. Jak przyspieszyć jego regenerację?