Rozciąganie w wodzie: 6 ćwiczeń na mocniejsze nogi

Po treningu w upalny letni dzień marzysz o wskoczeniu do basenu? Nie odmawiaj sobie tej przyjemności - dodaj trochę urozmaicenia do rutynowego rozciągania i zwiększ swoją elastyczność w ramach stretchingu w wodzie. Oto najlepsze ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe ciała.

ćwiczenia w wodzie - trening zginaczy biodra fot. Stephen Frink
Trening zginaczy biodra (fot. Stephen Frink)

Rozciąganie w wodzie pozwala uzyskać większy zakres ruchu niż na lądzie, bo takie otoczenie daje poczucie bezpieczeństwa i lepszej kontroli ruchu. Dodatkowo przyjęcie optymalnej pozycji wiąże się z mniejszym napięciem. Po treningu i lekkim ochłonięciu wejdź do wody i rozciągaj się, utrzymując każdą pozycję przez 20-30 s. Zrób 2 serie na każdą nogę.

REKLAMA

Zginacze biodra

Stań w wykroku, lewe podudzie oprzyj na małym stopniu. Zegnij prawą nogę i przenieś ciężar ciała do przodu. Poczuj rozciąganie z przodu lewego biodra.

REKLAMA

REKLAMA

ćwiczenia w wodzie - rozciąganie łydek fot. Stephen Frink
Rozciąganie łydek (fot. Stephen Frink).

Łydki

Stań w wodzie sięgającej klatki piersiowej. Odstaw do tyłu prawą nogę i wciśnij piętę w dno basenu. Utrzymaj 20 sekund i potem zegnij lekko prawe kolano, rozciągając głębsze włókna mięśni.

REKLAMA

REKLAMA

ćwiczenia w wodzie - stretching odcinka lędźwiowego i biodra fot. Stephen Frink
Stretching odcinka lędźwiowego i biodra (fot. Stephen Frink).

Odcinek lędźwiowy i biodra

Zanurz się do wysokości barków i stań na lewej nodze. Utrzymując wyprostowaną sylwetkę, złap oburącz za prawe kolano i przyciągnij je do klatki piersiowej.

REKLAMA

REKLAMA

ćwiczenia w wodzie - rozciągnie pasma biodrowo-piszczelowego fot. Stephen Frink
Rozciągnie pasma biodrowo-piszczelowego (fot. Stephen Frink).

Pasmo biodrowo–piszczelowe

Stań lewym bokiem do ściany basenu. Skrzyżuj lewą nogę przed prawą. Pochyl tułów w lewo, jednocześnie odpychając prawe biodro od ściany.

Sprawdź, czy grozi Ci syndrom pasma biodrowo-piszczelowego

RW 08/2013

Zobacz również:
Zespół naukowców z warszawskiej kliniki Sportslab zaproponował nowy wzór na obliczanie jednego z najważniejszych wskaźników stosowanych w sporcie, czyli tętna maksymalnego. Po wielu miesiącach badań i analiz wyniki ich pracy zostały opublikowane na łamach międzynarodowego czasopisma „Frontiers in Physiology”. Czy dzięki ich badaniom uda się precyzyjniej ustalać HRmax dla każdego z nas?
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA