Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Rozgrzewka przed bieganiem na każdy dystans

Właściwa rozgrzewka przed bieganiem sprawia, że treningi są bardziej efektywne, podczas startów osiągasz lepsze wyniki, a ryzyko kontuzji spada. Zobacz, jak najlepiej rozgrzewać się w zależności od rodzaju treningu i dystansu, który będziesz biec w zawodach.

Właściwa rozgrzewka całego ciała to klucz do wolnych od urazów treningów i sukcesów podczas startów (fot. .shock 2012/shutterstock.com)

Może się wydawać, że samo bieganie jest najlepszą rozgrzewką, ale tak naprawdę biegania nie powinno się zaczynać bez przygotowania mięśni, wiązadeł, stawów i układu krążenia do czekającego Twoje ciało wysiłku.

Jeśli to możliwe, zrób część rozgrzewki na ostatnich kilkuset metrach planowanego biegu. Taka wizualizacja ułatwi Ci później finisz.

"Biegacze, tak samo jak inni sportowcy, powinni zaadoptować organizm do wysiłku. W przypadku biegaczy jest to wysiłek ogólny, angażujący wszystkie grupy mięśniowe - mówi Rafał Augustyniak, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Sportowej w Warszawie. - Nie możemy z punktu zerowej aktywności przejść do aktywności submaksymalnej albo maksymalnej, musimy wcześniej przygotować organizm".

Pominięcie lub zbyt lekkie podejście do rozgrzewki może być ryzykowne. "Rozgrzewka ma zaadoptować układ krążenia, doprowadzając odpowiednią ilość krwi do mięśni, ma przygotować układ kostno-mięśniowo-stawowy oraz układ nerwowy. Przez wolny rozruch ma przetorować odpowiednie wzorce ruchów" - tłumaczy Rafał Augustyniak.

Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko urazów i poprawić efektywność organizmu. "Rozgrzewka jest jednym ze środków przeciwdziałających kontuzjom. Im bardziej różnorodna jest rozgrzewka, im więcej stawów i zakresów ruchów poruszymy, tym bezpieczniej będzie zacząć aktywność. Wśród biegaczy standardem są przeciążenia kolan, więc w trakcie rozgrzewki powinni oni zwrócić szczególną uwagę na te stawy, rozciągnąć mięśnie ud i łydek" - dodaje fizjoterapeuta.

Rozgrzewka musi być też dobrana w zależności od rodzaju i długości wysiłku. Zobacz, jak dopasować ją do różnego rodzaju biegów.

1. Rozgrzewka przed wybieganiem

Marszobieg, trucht, nawet długi bieg ze stopniowo wzrastającym tempem nie wymagają tak długiego rozgrzewania. Ale musimy organizmowi chociaż trochę przypomnieć, czym jest bieg, szczególnie jeśli dopiero wstajemy z łóżka, jest zimno lub mięśnie bolą po wczorajszym treningu.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij