Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Rozgrzewka przed biegiem. Ćwiczenia w czasie wiązania butów

Nie oszukujmy się – trening nie zawsze zaczynamy rozgrzewką. Jedyny pewny element przygotowań do biegu to założenie butów i skarpet (OK, nie dotyczy biegania boso). Wykorzystaj tę rutynę, by przy okazji pobudzić mięśnie i rozruszać stawy. Od tej pory każdy trening rozpoczniesz, jak należy.

Rozgrzewka, którą wykonasz przy wiązaniu sznurowadeł fot. Mitch Mandell

Wiązanie sznurówek rozwiąże Twój problem migania się od rozgrzewki. Trudno uwierzyć, prawda? A jednak – okazuje się, że wystarczy dać ponieść się nieco fantazji, a znajdziesz w tej rutynowej czynności nieco gimnastyki.

1. Postawa

Najpierw przygotuj buty i skarpetki, a potem stań obok nich boso. Wyprostuj plecy, patrz przed siebie i rozłóż ciężar ciała równomiernie na całych stopach.

2. Przysiad

Zejdź do półprzysiadu, sięgając po jedną skarpetkę. Zginając nogi, cofaj biodra, tak żeby kolana nie wyszły przed stopy. Wyprostuj się, napinając pośladki.

3. Uniesienie kolana

Unieś kolano w kierunku klatki piersiowej i, utrzymując proste plecy, załóż skarpetkę na stopę. Staraj się napiąć mięśnie korpusu i, balansując na jednej nodze, utrzymać stabilność.

4. Wahadło

Przenieś prostą nogę za siebie. Jednocześnie pochyl prosty tułów i sięgnij ręką do buta. Nie unoś go jeszcze, tylko wróć do stania z uniesionym kolanem. Znów opuść tułów i unieś nogę jak wahadło. Powtarzaj 10 razy, zanim w końcu podniesiesz buta.

5. Zatrzymanie

Kiedy przeniesiesz nogę zza pleców przed siebie, zatrzymaj ją, gdy udo będzie równolegle z podłogą. W czasie gdy będziesz luzować sznurówki, wykonuj stopą ruch w górę i w dół (porusza się tylko staw skokowy, całe ciało jest stabilne). Po chwili załóż buta.

6. Skłon

Opuść nogę, stawiając stopę krok przed drugą. Równocześnie zginaj kolana, aż sięgniesz sznurówek. Kolano nogi z tyłu zatrzymaj tuż na ziemią, a drugie bezpośrednio nad stawem skokowym. Zawiąż buta. Powtórz całą sekwencję z drugim butem.

RW 09/2015  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij