Rozgrzewka przed biegiem na mrozie - ćwiczenia

Ten zestaw pozwoli Ci w ciągu 10 minut przygotować mięśnie i stawy do treningu, a przy okazji nieco rozgrzać ciało, gdy czeka Cię wyjście na solidne mrozy. Zajmiemy się nie tylko mięśniami odpowiedzialnymi za nasz napęd, ale także za stabilizację, co będzie bardzo ważne na śliskich nawierzchniach.

Rozgrzewka przed biegnaiem zimą Getty Images
Zanim wyjdziesz na mróz pobiegać, przeprowadź solidna rozgrzewkę (fot. Getty Images).

Wykonuj każde ćwiczenie przez 45 sekund z 15-sekundowym odpoczynkiem między i skup się na poprawnej technice. Inne ćwiczenia, które wykonasz w domu w ramach rozgrzewki, opisywaliśmy m. in w tych artykułach: Szybka rozgrzewka przed bieganiem [ĆWICZENIA] i Rozgrzewka przed bieganiem. Ćwiczenia przed treningiem, zaś o zasadach przeprowadzenia poprawnej rozgrzewki pisaliśmy tutaj: Zasady dobrej rozgrzewki. Jak przygotować się do biegu?

Rozgrzewka przed biegiem na mrozie - ćwiczenia:

Rozgrzewka przed biegnaiem zimą Mirek Łuckoś
Spięcia brzucha (fot. Mirek Łuckoś).

Spięcia brzucha

  • Dlaczego? By aktywować mięśnie brzucha i zginacze biodra.
  • Jak? Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami, a następnie ułóż obie dłonie pod plecami na wysokości odcinka lędźwiowego (ponad pośladkami). Staraj się lekko unieść klatkę piersiową, naciskając tym samym plecami na dłonie, a następnie odrywaj na zmianę nogi od podłoża.
Rozgrzewka przed biegnaiem zimą Mirek Łuckoś
Mostek biodrowy (fot. Mirek Łuckoś).

Mostek biodrowy

  • Dlaczego? Angażuje mięśnie pośladkowe, zapewniając prawidłową pracę bioder.
  • Jak? Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami i weź głęboki wdech nosem, a następnie unieś biodra do góry, mocno napinając pośladki. Utrzymuj tę pozycję lub utrudnij ją przez naprzemienne prostowanie nóg.
Rozgrzewka przed biegnaiem zimą Mirek Łuckoś
Marsz w miejscu (fot. Mirek Łuckoś).

Marsz w miejscu

  • Dlaczego? Aktywuje ścięgna Achillesa i mięśnie stabilizujące kostkę.
  • Jak? Stań w wyprostowanej pozycji z lekko zgiętymi ramionami, a następnie naprzemiennie lekko unoś jedną nogę do góry i opuszczaj na ziemię, zaczynając od przodostopia i powoli przechodząc aż do pięty. Pamiętaj o angażowaniu ramion, które powinny pracować wraz z unoszonymi nogami.
Rozgrzewka przed biegnaiem zimą Mirek Łuckoś
Wykroki chodzone (fot. Mirek Łuckoś).

Wykroki chodzone

  • Dlaczego? Wzmacniają niemal wszystkie mięśnie biorące udział w biegu.
  • Jak? Stań w wyprostowanej pozycji z lekko ściągniętymi łopatkami, a następnie wykonaj wypad nogi do przodu, lądując na całej stopie i zginając tylną nogę w kolanie. Zejdź nisko, zachowując równowagę, a następnie, wspinając się na przednią nogę, wykonaj krok do przodu. Kolejny krok wykonaj drugą nogą.
Rozgrzewka przed biegnaiem zimą Mirek Łuckoś
Skłony w marszu (fot. Mirek Łuckoś).

Skłony w marszu

  • Dlaczego? Pozwalają dynamicznie rozciągnąć całą tylną taśmę uda.
  • Jak? Stań w wyprostowanej pozycji, a następnie wykonaj krok do przodu wyprostowaną nogą. Ustaw tę nogę na pięcie, zegnij lekko nogę tylną, a potem wykonaj swobodny skłon do wyprostowanej nogi i przejdź bezpośrednio do przodu. Kolejny krok wykonaj drugą nogą.

Czytaj też: Bieganie zimą a zdrowie: jak trenować na mrozie?

RW 12/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}