[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Schłodzenie po treningu w 3 krokach

Trening nie kończy się wraz z wyłączeniem stopera. Po intensywnym wysiłku warto uspokoić swoje ciało w odpowiedni sposób i wprowadzić je w fazę odpoczynku. Ten element treningowej rutyny nazywamy schłodzeniem. Oto wskazówki, jak je prawidłowo przeprowadzić.

Schłodzenie po treningu fot. GaudiLab 2014/shutterstock.com

Każdy trening powinien być budowany z trzech części: rozgrzewki (części wprowadzającej), akcentu (części zasadniczej) i schłodzenia (części końcowej). Nie zawsze są one wyraźnie oddzielone od siebie, ale im akcent jest mocniejszy, tym lepiej dla treningu. Intensywna rozgrzewka powoduje, że cały organizm jest bardzo pobudzony.

Podczas treningu większość układów Twojego organizmu pracuje pełną parą, czasami na granicy swoich możliwości. Lejący się pot ma za zadanie chronić je przed przegrzaniem. Dług tlenowy spłacamy dużą częstotliwością głębokich oddechów, tętno bliskie maksymalnego to objaw zaangażowania serca walczącego o dostarczenie mięśniom potrzebnej ilości tlenu. Bywa, że kwas mlekowy, który wydzielił się do nich podczas szybkiego biegu, powoduje skurcze.

REKLAMA

I co wtedy? Położyć się plackiem na ziemi i czekać, aż samo przejdzie? Nie. Dzięki schłodzeniu regeneracja następuje zdecydowanie szybciej.

Schłodzenie w 3 prostych krokach:

1. Najpierw odpocznij, stojąc 2-4 minuty (możesz się pochylić, by pomóc sercu) i głęboko, coraz spokojniej oddychając.

2. Potem spokojnie maszeruj, a gdy największe zmęczenie już minie, zacznij truchtać. Zapewniam - 10 minut truchtu wystarczy, by podstawowe funkcje organizmu wróciły do stanu względnej równowagi.

3. Na koniec zrób kilka bardzo łagodnych ćwiczeń rozciągających - skłonów, wymachów czy skrętów ciała. Jeżeli trening nie był intensywny, schłodzeniem jest kilkunastominutowa porcja ćwiczeń rozciągających, wykonana po zakończeniu biegu.

Co dalej? Sprawdź w artykule Regeneracja biegacza: odpocznij skutecznie.

RW 01/2008

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij