Skróć biegowy krok i nie łap kontuzji

W biegach długodystansowych wcale nie dotrzesz szybciej do celu, sadząc długie susy. Prędzej będziesz łapać kontuzję za kontuzją, które tylko Cię dodatkowo spowolnią. Aby temu zapobiec, zmodyfikuj swoją technikę biegu, wykonując ćwiczenia, które pomogą Ci wdrożyć odpowiednie zmiany biegowego kroku.

Skróć biegowy krok i nie łap kontuzji lzf/shutterstock.com
fot. lzf/shutterstock.com

Utnij pasmo kontuzji, skracając krok. Badacze z Iowa State University przyjrzeli się czynnikom mającym związek z kontuzjami – w tym opadaniu miednicy, kierowaniu kolan do środka czy przywodzeniu w stawie biodrowym. Okazuje się, że krótszy krok biegowy minimalizuje związane z nimi ryzyko rozwoju kontuzji. Przekonuje Cię to do cięcia? OK, byle nie za ostro, bo nagła zmiana techniki też nie wróży nic dobrego. Fizjoterapeuci z Running Performance Clinic na Salford University opracowali serię ćwiczeń, które Ci w tym pomogą. Wykonuj je przed biegiem, by łatwiej wdrożyć nowy wzorzec do swojej techniki biegu.

Skróć biegowy krok i nie łap kontuzji Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Marsz drobnymi kroczkami

Unieś stopę na palce i opuść piętę tuż nad ziemię. Powtórz drugą. Przemieszczaj się takim krótkim i szybkim kroczkiem, nie unosząc stóp ponad wysokość kostek. Zrób 2-3 serie po 10-20 metrów.

Skróć biegowy krok i nie łap kontuzji Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Bieg z wysokim unoszeniem kolan

Biegnij, zachowując wyprostowaną sylwetkę, unosząc kolana wysoko i kierując pięty pod pośladki, a palce w kierunku piszczeli. Wykonaj 2-3 serie po 10-20 metrów.

Zobacz także:

RW 09/2017

REKLAMA
}