[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Sprawdzian formy. Przetestuj efekty swoich treningów

Nie musisz czekać do startu w zorganizowanych zawodach, by przekonać się, czy pot wylany na treningach przyniósł oczekiwane rezultaty. Wyczynowi biegacze stale testują, czy wysiłek włożony w ćwiczenia się zwraca. Ty także możesz samemu sprawdzić swoją kondycję.

Sprawdzian formy fot. Blazej Lyjak/ shutterstock.com

Czas wyłożyć karty na stół. Nie żeby z nich wróżyć, ale przekonać się, jak ostro możesz zagrać w najbliższym rozdaniu.  „W kontroli przebiegu treningu sprawdza się regularne mierzenie sobie tętna, a jeśli mamy taką możliwość, to także poziomu kwasu mlekowego – zdradza tajniki wyczynowego treningu Katarzyna Broniatowska, medalistka mistrzostw Polski w biegach średnich i długich. – Dzięki temu wiemy, czy przy takim samym wysiłku obniża nam się tętno, czyli organizm wchodzi na wyższy pułap wydolności”.

Czasami odpowiedzią, czy forma rośnie, są testy na bieżni. „Sprawdzianami dla mnie są starty na innych dystansach niż docelowe 1500 metrów. Przebiegnięcie 800 m daje mi odpowiedź, jaka jestem szybka, a 3000 m, czy mam wystarczającą wytrzymałość. Z kolei swój poziom szybkości testuję najczęściej na 100-metrowych odcinkach bieganych z maksymalną szybkością, na przykład 8 x 100 m z 2-minutowymi przerwami” – wyjaśnia Broniatowska.

REKLAMA

Wykonaj jeden z zaproponowanych poniżej testów, żeby przekonać się, na jakim poziomie jest Twoja wydolność. Zapisz rezultaty i porównuj regularnie. Jeśli wybiegane w wakacje kilometry przyniosły zadowalające efekty, rozważ, czy nie warto zbudowaną wytrzymałość i szybkość skonsumować na zawodach last minute.

Próba czasowa

Test, który jest dobry dla każdego. Początkujący biegacz dostanie sygnał, czego spodziewać się na pierwszych zawodach, zaawansowany zaś zweryfikuje wykonaną pracę i oczekiwania co do planowanego tempa.

Długość próby zależy od Twojego doświadczenia i dystansu, w który celujesz. Dla początkujących najbardziej miarodajny będzie test na bieżni lekkoatletycznej, gdzie zrobisz 4 okrążenia, czyli 1,6 km. Każde kolejne kółko staraj się pokonywać odrobinę szybciej.

Uzyskany wynik zamień na sekundy i podziel przez 1,6 – otrzymasz swoje tempo na 1 km (np. dla wyniku 9:30 będzie to 5:56 min/km). Do tego wyniku dodaj 30-40 s, a otrzymasz tempo, w jakim jesteś w stanie pokonać zawody na 5 km.

Bardziej doświadczonym zawodnikom najlepiej zrobi test, który zajmie ok. 1/3 docelowego dystansu. Przykładowo: dla półmaratonu będzie to 7 km. Całość biegniesz na 75-85% swoich możliwości. Ewentualnie wykorzystaj test mowy – czyli obierasz prędkość, przy której możesz wypowiadać pojedyncze frazy. Średnim uzyskanym tempem w czasie próby możesz pokusić się pokonać półmaraton. Takie testy organizuj sobie co 1-2 miesiące.

Test 4 X 800 m

Dwa okrążenia na bieżni to dystans, na którym sprawdzisz swoje tempo bez wypluwania płuc.

Po rozgrzewce (3-5 minut) przebiegnij 800 m – dwa razy po pełnowymiarowej bieżni lekkoatletycznej. Obierz takie tempo, by zachować siły na całe ćwiczenie. Łącznie robisz 4 powtórzenia. Po każdym odpoczywasz 5 minut, truchtając.

Na kolejnych okrążeniach możesz zweryfikować swoją szybkość – przyspieszając lub zwalniając – w zależności samopoczucia. Średnie uzyskane tempo to sugerowana szybkość na 5 km. Sprawdzaj co miesiąc, jak zmieniają się Twoje możliwości. Możesz dołączyć takie interwały na stałe do Twojego treningu, żeby się poprawić. Wykonuj wówczas raz w tygodniu 6-7 powtórzeń po 800 m.

Sprawdzian formy z publiką

18%biegaczy biorących udział w zawodach w 2013 roku wybrało jako główny start „piątkę” (wg ankiety RW).

Dla startujących w zawodach dobrym sprawdzianem jest udział w imprezie na krótszym dystansie. Na test wybierz płaską trasę i z małą liczbą uczestników, żeby nie przeciskać się przez tłum. Doskonale do tego nadają się biegi z cyklu Parkrun.

Najlepsze będą zawody na 5 lub 10 km, przy czym „piątka” polecana jest początkującym. To dystanse, które pokonujesz w umiarkowanie trudnym tempie. Doświadczeni mogą spróbować pobiec po życiówkę lub w tempie, które obecnie jest maksymalne na tym dystansie.

Uzyskany wynik będzie miernikiem, czego mniej więcej spodziewać się na dłuższych dystansach. Swoje prawdopodobne tempo oszacujesz przy pomocy kalkulatora (Zobacz: mcmillanrunning.com).

Test Coopera

Kenneth Cooper opracował tę próbę w 1968 roku dla żołnierzy w USA. Polega na tym, że w ciągu 12 minut przebiegasz maksymalny możliwy dystans. Najlepiej zrobić go na bieżni lekkoatletycznej lub miejscu, gdzie łatwo ocenisz, ile udało Ci się przebiec.

Testy Coopera organizowane są w całej Polsce przez Akademickie Związki Sportowe. Na stronie testcoopera.pl dowiesz się, kiedy możesz wziąć w nim udział w Twoim mieście. Znajdziesz tam też tabele, które pozwolą ocenić uzyskany przez Ciebie wynik.

Licznik dystansu

Wykorzystaj letnie kilometry w jesiennych zawodach.

Średni kilometraż

Start na...

15 km lub mniej na tydzień

5 km

15 do 30 km na tydzień

10 km

30 do 45 km na tydzień

półmaraton

45+ km na tydzień

maraton

Raz w miesiącu sprawdzaj, jaki dystans jesteś w stanie przebiec w 8 minut. Początkujący robią 1000-1200 metrów, elita – nawet 2800 metrów.

RW 10/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij