Półmaraton bywa traktowany pół żartem, pół serio. Wszystko przez nazwę, która sugeruje przystanek w drodze po maraton. Nie daj się zwieść pozorom! Ten dystans jest sporym wyzwaniem. Zmusza do regularnego treningu, ale jednocześnie pozwala na większą częstotliwość startów niż przy dłuższych biegach. A to oznacza jeszcze więcej frajdy z udziału w zawodach, bogatszą kolekcję medali, nowe znajomości i zastrzyk motywacji do dalszych ćwiczeń.
Sezon na biegi na dystansie 21,0975 km zaczyna się właściwie już wczesną wiosną - zacznij przygotowania do półmaratonu już teraz!
Potraktuj półmaraton jak grę strategiczną, w której nie ma co liczyć na łut szczęścia. Dobrą zabawę zagwarantuje sumienne przygotowanie i obmyślona taktyka. Swoje sposoby na "połówkę" zdradzą Ci polscy mistrzowie tej gry, czyli Emil Dobrowolski (3. miejsce w mistrzostwach Polski w półmaratonie w 2013 roku z czasem 1:07:02) i Olga Kolendrova-Ochal (mistrzyni Polski w półmaratonie w 2013 roku z czasem 1:14:04).
Zanim przejdziemy do planów treningowych, krótko podpowiemy, jak nie zmarnować tego wysiłku w ostatnich dniach przed startem i jak rozegrać cały dystans, aby na mecie móc wznieść ręce w górę w geście triumfu.
Strategia przed półmaratonem
Zatankuj paliwo
Na 4 dni przed zawodami stosuj dietę wysokowęglowodanową - węglowodany powinny stanowić 65-70% spożywanych kalorii. Zwiększysz zapasy glikogenu w organizmie - będzie on Twoim paliwem podczas biegu.
Dzień przed
Wybierz strój, który spowoduje, że kibice będą Cię dodatkowo dopingować. Wystarczy np. koszulka z imieniem. Nic tak nie daje kopa, jak usłyszenie ludzi skandujących: "Józek, dasz radę"!
Idealny poranek
Zjedz śniadanie z łatwo przyswajalnych węglowodanów 2-3 godziny przed startem. Pij tyle, co zazwyczaj.
Bez zbędnego balastu
Skorzystaj z toi-toia i pozbądź się nadmiaru wody z organizmu. Zazwyczaj ustawiają się przy nich długie kolejki, ale lepiej poświęcić kilka chwil na czekanie, niż zatrzymywać się zaraz po starcie.
Na linii startu
Kiedy ustawisz się w swojej strefie i będziesz czekał na sygnał startera, przypomnij sobie założenia na bieg. Zwizualizuj idealny scenariusz na zawody. Zachowaj ciepło, ubierając stare ciuchy lub okrywając się folią termiczną.
Więcej informacji o bezpośrednich przygotowaniach do startu w zawodach znajdziesz w artykule Lista kontrolna przed biegiem: Co zabrać ze sobą na start?