Stań się mistrzem motywacji

Ciężki trening i dobra dieta to jedno, ale w osiąganiu kolejnych imponujących wyników Twoim sprzymierzeńcem jest przede wszystkim motywacja. Zapanuj nad umysłem i nastaw go na wygrywanie - przedstawiamy triki psychologiczne, które poprawią Twoje osiągi.

Dirima 2014/shutterstock.com
fot. Dirima 2014/shutterstock.com

Zastanów się, kto tak naprawdę Ci imponuje. Może być to zdobywca olimpijskiego złota, albo wybijający się formą jeden z Twoich znajomych biegaczy. Pamiętaj jednak, że spora większość z nas nie została obdarzona szybkimi jak błyskawica szybkokurczliwymi włóknami mięśniowymi Usaina Bolta ani wrodzoną sprawnością greckiego atlety.

Istnieją cechy, które podziwiając u innych, powinieneś zacząć rozwijać u siebie. Chodzi tu o pewność siebie, zdolność do skupienia i poświęcenie. Uderz głęboko w swój wewnętrzny potencjał. Umysłowe strategie, którym poświęcono lata badań, pozwalają nie tylko poprawić Twoje osiągi, lecz także odnaleźć ukryte pokłady motywacji i woli walki. Przed Tobą wskazówki, jak myśleć, czuć i działać jak mistrz świata – wszystko to po to, by wreszcie osiągnąć szczyt sprawności fizycznej.

1. Wizualizacja sukcesu

Wyobrażanie sobie przebiegu Twojego startu oraz stworzenie klarownego obrazu tego, co chcesz osiągnąć, są bardzo istotnymi elementami do wykonania przez startem. Wyobrażaj sobie idealny scenariusz biegu, włączając w to widoki, dźwięki, zapachy i towarzyszące Ci emocje.

Dąż do tego, aby doświadczyć akcję ze swojej perspektywy – siedząc w fotelu, możesz za moment stanąć na najwyższym stopniu podium z ręką na piersi i łzą w oku, podczas gdy powietrze wypełniają dźwięki "Mazurka Dąbrowskiego". Bądź pewny siebie i spokojny. Pamiętaj o uczuciu, które towarzyszy przekraczaniu mety, gdy bijesz swoją życiówkę.

2. Pozytywne myślenie

Zlokalizuj i usuń z głowy negatywne myśli, które zatrzymują Twój postęp. "To mi nie wyjdzie, nie dam rady". A właśnie, że dasz radę. Rzucaj sobie wyzwania, abyś mógł czerpać satysfakcję z kolejnych sukcesów. Nie roztrząsaj porażek, a gdy negatywne myśli zaczynają się kłębić w Twojej głowie – pora je przegnać. "Nie dałem rady. Jestem słaby. Zatrzymaj się. Oddychaj. Wciskam reset i zaczynam kolejny kilometr ze świeżą głową i pewnym podejściem".

3. Maksymalna koncentracja

Staraj się być zawsze skupiony na danej chwili. Biegacze często prowadzą wewnętrzny dialog o tym, jak dobrze się spisują podczas występu. Analizujesz technikę, regulujesz tempo, ciągle porównujesz się do innych i przewidujesz stale końcowy czas. Te wszystkie myśli zaprzątają Twoją głowę i odsuwają Cię od skupienia na biegu. Całą energię wkładaj w ruch, nic więcej nie jest Ci w tej chwili potrzebne. Recenzję swojego występu napiszesz po jego zakończeniu.

Dave Scott, szcześciokrotny mistrz świata Ironman Triathlon, zwykł powtarzać sobie: "Rób to, co robisz w danej chwili". Dawaj z siebie sto procent, bo liczy się tu i teraz, nie rozpamiętuj przyszłości i odegnaj chęć krytykowania swoich poczynań. Ignoruj wszelkie źródła rozpraszania; nie liczą się inni biegacze, pogoda, zmęczenie, plany na przyszłość i nuda.

4. Wytrzymałość psychiczna

Wytrzymałość psychiczna jest budowana przez powtarzalną ciężką pracę, szczególnie mocno, gdy robisz coś, na co nieszczególnie masz siłę lub ochotę. Nasze społeczeństwo jest rozleniwione i uczy nas, że powinniśmy oczekiwać od życia jedynie wygód i wiecznej sielanki.

To, co wyróżnia Cię od reszty, to ta chwila, gdy idziesz naprzód, choć Twoje ciało i głowa krzyczą "STOP!". Nawet w najgorsze dni, gdy wszystko zdaje się być przeciwko Tobie, idź i wykonaj wspaniały, arcymęczący trening. Twoja determinacja pozwoli Ci z łatwością przeskakiwać życiowe kłody rzucane pod nogi, abyś szybciej dobiegł do swoich celów i marzeń.

5. Bez paniki!

Najlepsi sportowcy czują tremę przed i w trakcie swoich występów. Akceptują ją, ponieważ jest ona czymś zupełnie naturalnym i pomaga wyostrzyć zmysły, by lepiej się skupić. Ten niepokój jest dowodem na to, że obchodzi ich rezultat. Gdy ty czujesz się zdenerwowany, przypomnij sobie, że pewna dawka tremy jest konieczna do zapewnienia optymalnej wydajności i skupienia. Zinterpretuj te odczucia jako oznaki, że jesteś gotowy na udany bieg.

6. Kontrola tempa

Istnieje związek między Twoimi ostatecznymi wynikami, a poziomem intensywności biegu: Twoja wydajność fizyczna na pewno będzie słabsza, gdy poziom intensywności treningów jest zbyt niski (może dlatego, że jesteś zmęczony lub brakuje Ci motywacji) lub zbyt wysoki (jesteś zbyt podekscytowany lub przeciążony wysiłkiem).

Musisz odnaleźć pewną strefę komfortu, własny poziom intensywności. Większość ludzi uprawiających sport trenuje zbyt lekko ("To nie ma znaczenia") lub zbyt ostro ("Od tego zależy moje życie!"). Następnym razem, gdy będziesz biegał lub ścigał się z innymi, zapytaj sam siebie: czy moje tempo jest zbyt słabe, czy może przewyższa moje możliwości?

Dostosuj się odpowiednio dzięki muzyce – chwytliwe, skoczne kawałki pomogą Ci przyspieszyć, a odpowiednio spokojniejsze utwory będą sprzyjały łagodniejszemu tempu biegu.

7. Więcej wiary w siebie!

W dniu wyścigu, sprawdź co mówi Twoje ciało. Uśmiechasz się? Głowa do góry, a pierś dumnie wypięta? Mamy nadzieję! Badania pokazują, że utrzymując swoje ciało w konkretnej postawie przez zaledwie kilka minut, możesz spowodować znaczące podwyższenie poziomu testosteronu, zmniejszyć stężenie kortyzolu (hormon stresu) i zwiększyć poczucie pewności siebie, mocy i odporności na ryzyko. Naucz się pozy mistrza świata już teraz, bo nie wiadomo, kiedy może się przydać…

8. Oszukiwanie bólu

Jasne, zawsze lepiej skupić się na radości czerpanej z ruchu, utrzymywaniu prawidłowej postawy i odpowiednim oddychaniu, niż rozpamiętywać rwący ból w nogach, zwłaszcza pod koniec ciężkiego biegu lub treningu. Nie jest to jednak łatwa sprawa.

Jeden z zawodowców podzielił się z nami swoim sposobem: skupia się on na powiekach, ponieważ są jedyną częścią ciała, która nie pali go z bólu podczas ciężkich startów. Z kolei biegaczka wytrzymałościowa zdradziła nam, że podczas kryzysu pomaga jej szeroki uśmiech, który pomaga przegnać ból i kontynuować występ.

9. Ocena postępów

Regularnie badaj swoje treningi i występy. W szczególności, skup się na odpowiedzeniu na trzy pytania: Co zrobiłem dobrego? Co muszę poprawić? Jakie zmiany pomogą mi stać się lepszym? Ten proces pozwoli Ci dać sobie czas na poprawę, wykorzystać go i znów sprawdzić efekty, nie powtarzając błędów z przeszłości.

10. Selektywna amnezja

Najlepsi biegacze mają pamięć długotrwałą dla sukcesu i krótkotrwałą dla porażek. Każdy sportowiec miewa słabsze momenty, ale Ci najbardziej utytułowani nie rozpamiętują porażek. Zamiast tego, skupiają się na treningach i kolejnych startach. Przeszłość została w blokach startowych, lecz oni już ruszyli.

Więcej o motywacji do biegania:

RW

REKLAMA
}