Wielu zawodowców wykorzystuje starty na krótszych dystansach, by przygotować się do głównego biegu sezonu. Wykorzystują np. półmaratony, by dostroić się do dystansu dwa razy dłuższego. Krótszy dystans pozwala im przygotować się do maratonu zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Próba generalna
Biegi przygotowawcze są dla profesjonalnych biegaczy równie ważne jak próby generalne dla zawodowych aktorów. Spędzając całe godziny na monotonnych treningach, można stracić nieco ducha walki – starty przygotowawcze pomagają go odbudować. Dzięki nim nauczysz się też pokonywać kryzysy emocjonalne na trasie.
Krótsze biegi pozwalają Ci wyczuć, jak masz rozkładać tempo. Dzięki takim biegom Twoje mięśnie uczą się także, jak radzić sobie z kwasem mlekowym. Starty testowe dają również możliwość sprawdzenia bufetowej taktyki przygotowanej na maraton: jak często musisz jeść i pić, a nawet wypróbować nowe napoje czy batony.
Połówka na początek
Bieg przygotowawczy odbywa się często na dystansie o połowę krótszym niż bieg właściwy. Przykładowo 5 km przed biegiem na 10 km. Krótszy bieg oznacza krótszą regenerację po starcie, co powoduje, że możesz szybko wrócić do treningów i stanąć na linii startu w świetnej formie, bez śladu zmęczenia, czy przetrenowania. Im bliżej startu we właściwych zawodach, tym krótszy bieg przygotowawczy. Jeśli ostro trenowałeś, istnieje szansa, że swój rekord pobijesz jeszcze w czasie biegu przygotowawczego.
Dobre planowanie
Bieg przygotowawczy odbywa się zazwyczaj w momencie, w którym kończysz ostre treningi i zaczynasz zmniejszać ich intensywność, by na linii startu stanąć w najwyższej formie. Powinien się odbyć od 3 dni do 5 tygodni przed docelowymi zawodami. Krótsze biegi przygotowawcze powinny odbywać się bliżej dnia właściwego startu – ich dokładną datę określa dystans, na którym będziesz biegł. W miarę możliwości bierz pod uwagę czas, jaki potrzebujesz na regenerację – na linii startu najważniejszego biegu chcesz stanąć w pełni wypoczęty.
Ponad pięćdziesięcioletni biegacze lub ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, powinni zaplanować bieg przygotowawczy. Jeśli możesz, biegaj też w terenie podobnym do tego, który znajdziesz na trasie właściwego biegu.