Świąteczno-noworoczne 5 km [PORADY]

Czas między 6 grudnia a Sylwestrem pełen jest krótkich biegów w przyjacielskiej atmosferze (czy to mikołajkowych, czy świątecznych). Znajdź czas na świąteczną „piątkę” - da Ci szansę na zdrowe przetrwanie rodzinnych wizyt i pozwoli utrzymać motywację w czasie zimy.

Świąteczno-noworoczne 5 km [ Tim Detwiller
rys. Tim Detwiller

Jasne, że start na 5 kilometrów nie spali wszystkich maminych czy babcinych ciast, ale pozwoli przynajmniej zmniejszyć wyrzuty sumienia przy sięganiu po kolejne porcje w czasie rodzinnych spotkań. Oto jak podejść do świątecznych startów w zależności od miejsca, w którym właśnie jesteś w swoim biegowym dzienniczku.

Jesteś tuż po głównym biegu sezonu

Możesz spokojnie pobiec 5 km tydzień czy dwa po połówce lub po całym maratonie, ale nie ścigaj się: Twoje ciało potrzebuje regeneracji. Zrób kilka spokojnych wybiegań między startem głównym a planowaną „piątką”, pamiętając, żeby były krótkie (5,6 km) i nawet o 25% wolniejsze niż zwykle. Znajdź czas na rozciąganie dynamiczne i rolowanie – to sprawi, że Twoje mięśnie szybciej będą gotowe do kolejnego wyzwania.

Jesteś po nocnej imprezie

Zabawowa „piątka” nie powinna Cię powstrzymywać przed świętowaniem z przyjaciółmi. Znajdź jednak swoją granicę: nie chcesz na drugi dzień mieć nudności, ale też chcesz być częścią imprezy. By nie przekroczyć tej cienkiej granicy, jedz sporo, ale małymi kęsami, zamiast spędzać noc przy talerzu z serami czy deserami. Mieszając menu, będziesz mieć pewność, że nie pochłoniesz za dużo dania, które rankiem może działać jak hamulec ręczny. I postaraj się nie jeść jeszcze o 2 w nocy – im więcej będziesz mieć czasu na trawienie przed pójściem spać (jeśli w ogóle pójdziesz), tym lepiej. Alkohol ogranicz do 1-2 drinków. Unikaj napojów gazowanych i nie mieszaj ich. Popijaj za to przez cały wieczór wodę i izotonik przed spaniem.

Jesteś na biegu przypadkiem

Może się zdarzyć, że trafisz na znajomych, którzy zapisali się na jakiś bieg, np. sylwestrowy. Pewnie będziesz mieć ochotę na start, chociaż Twoja forma może być daleka od optymalnej. Jeśli jesteś w stanie przebiec 20 minut bez przerwy, to szykuj wpisowe. Nie wiesz, czy dasz radę? Spróbuj przebiec 2 km w tempie, które na skali wysiłkowej od 1 do 10 określisz jako 8. Realistyczne tempo na 5 km będzie o 10% wolniejsze. Albo zostaw zegarek w domu i dobrze się baw niezależnie od tego, ile czasu Ci to zajmie i jak będziesz się czuć po powrocie do domu. Wesołych świąt!

RW 12/2016  

REKLAMA
}