[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Świeży rekord: mentol sposobem na nową życiówkę?

Szczególnie latem uwielbiamy miętę za jej właściwości chłodzące, ale naukowcy sugerują, że w tej roślinie tkwi jeszcze większy potencjał. Oprócz właściwości leczniczych (pożuj liście świeżej mięty, jeśli masz zatkany nos - pomaga rozrzedzić i pozbyć się wydzieliny), mentol może nam też pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku na zawodach.

Świeży rekord: mentol sposobem na nową życiówkę? fot. shutterstock.com

12 - nawet o tyle procent, wg doniesień z Massey University, chłodzący smak mentolu może zwiększyć wytrzymałość. Dobrze mieć w torbie treningowej miętówki.
Podczas badań opisanych w „Journal of the International Society of Sports Nutrition” wolontariusze pili dziennie 500 ml wody z dodatkiem olejku miętowego. 10 wolnych od ćwiczeń dni później badani byli w stanie biec dłużej na bieżni, zanim pojawiło się zmęczenie. Dużo lepiej wypadli też w testach wydolności płuc i mieli niższe tętno spoczynkowe niż przed miętową kuracją.

Skuteczność mentolu potwierdziły też badania przedstawione w „Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports”. Biegacze, którzy przed 5-km biegiem w upale przepłukali usta płynem z mentolem, pokonali 5 km średnio o 60 s szybciej i mniej odczuwali wysoką temperaturę niż ci, którzy przed testem sięgnęli po napój z kruszonym lodem, mimo że płyn do płukania ust nie obniżył temperatury ich ciała. Jeżeli walczysz o życiówkę, lepiej nie zapomnij umyć zębów.

REKLAMA

RW 08/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij