Świeży rekord: mentol sposobem na nową życiówkę?

Szczególnie latem uwielbiamy miętę za jej właściwości chłodzące, ale naukowcy sugerują, że w tej roślinie tkwi jeszcze większy potencjał. Oprócz właściwości leczniczych (pożuj liście świeżej mięty, jeśli masz zatkany nos - pomaga rozrzedzić i pozbyć się wydzieliny), mentol może nam też pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku na zawodach.

Świeży rekord: mentol sposobem na nową życiówkę? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

12 - nawet o tyle procent, wg doniesień z Massey University, chłodzący smak mentolu może zwiększyć wytrzymałość. Dobrze mieć w torbie treningowej miętówki.
Podczas badań opisanych w „Journal of the International Society of Sports Nutrition” wolontariusze pili dziennie 500 ml wody z dodatkiem olejku miętowego. 10 wolnych od ćwiczeń dni później badani byli w stanie biec dłużej na bieżni, zanim pojawiło się zmęczenie. Dużo lepiej wypadli też w testach wydolności płuc i mieli niższe tętno spoczynkowe niż przed miętową kuracją.

Skuteczność mentolu potwierdziły też badania przedstawione w „Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports”. Biegacze, którzy przed 5-km biegiem w upale przepłukali usta płynem z mentolem, pokonali 5 km średnio o 60 s szybciej i mniej odczuwali wysoką temperaturę niż ci, którzy przed testem sięgnęli po napój z kruszonym lodem, mimo że płyn do płukania ust nie obniżył temperatury ich ciała. Jeżeli walczysz o życiówkę, lepiej nie zapomnij umyć zębów.

RW 08/2016

REKLAMA
}