Jeśli szukasz szybkiego, prostego i taniego sposobu na poprawę biegowej formy, to poszukaj w szafie skakanki. Ta zabawa spala w ciągu godziny (jeśli wytrzymasz tyle) ponad 1000 kcal, ale korzyści dla biegaczy wybiegają daleko poza te aerobowe. Skakanka uczy Cię lądowania dokładnie pod Twoim środkiem ciężkości zamiast przed nim i skraca czas kontaktu stopy z podłożem, co przy tysiącach kroków przekłada się na lepszy czas na mecie. W dodatku wzmacnia łydki i ramiona. Potrzebujesz wyzwania? Spróbuj wygrać ze swoją córką.
Jak skakać na skakance?
-
Korzystaj ze skakanki o odpowiedniej długości. Kiedy staniesz na niej obiema stopami, rączki powinny Ci sięgać mniej więcej do wysokości mostka. Taka długość zmniejszy ilość „skuch”.
-
Nie skacz za wysoko. To powinny być raczej minimalne, szybkie podskoki, a nie wysokie wybicia. W końcu masz przeskoczyć nad linką, która nie ma nawet centymetra średnicy.
-
Ogranicz ruchy ramion. Tak jak w bieganiu – lepiej unikać wszystkich niepotrzebnych ruchów, które marnują energię. Dlatego pracuj głównie nadgarstkami.
-
Poczuj rytm! Możesz skakać tak szybko, jak chcesz, ale jeśli znajdziesz to właściwe tempo, trening będzie łatwiejszy, efektywniejszy i przyjemniejszy. 4
Trening ze skakanką dla biegaczy
Wykonaj ten zestaw 3 ćwiczeń dwa razy, z minutową przerwą po każdym zestawie. Czas treningu = 10 minut
-
1 minuta skoków na skakance
-
30 sekund skipu A (wysoko kolana)
-
1 minuta skoków na skakance
-
30 sekund skipu A (tylko lewa noga)
-
1 minuta skoków na skakance
-
30 sekund skipu A (tylko prawa noga)
Zobacz także:
RW 05-06/2020