Słowa „tapering” funkcjonuje już w języku biegaczy, ale oznacza ono po prostu „bezpośredni okres przedstartowy”. Czasami stawia się znak równości między taperingiem a zmniejszeniem obciążeń treningowych, ale sprawa często jest dużo bardziej skomplikowana.
Tapering to proces ograniczania treningu, dzięki czemu możesz lepiej wykorzystać całą pracę, którą wykonałeś w najcięższych tygodniach przygotowań. Celem jest doprowadzenie Cię na linię startu pełnego energii i gotowości do biegu, ale bez utraty sprawności. Bieganie w maratonie wymaga bycia sprawniejszym i silniejszym, ale wymaga także tego, by topową formę osiągnąć dokładnie w ten jeden dzień.
Większość literatury naukowej koncentruje się na fizjologicznych aspektach taperingu. Oznacza to dostosowanie częstotliwości, czasu trwania, intensywności i rodzaju treningu w określonym przedziale dni, aby zmniejszyć obciążenie przed startem. W przypadku maratonu doprowadziło to do sformułowania standardowego zestawu „zasad”:
-
Zmniejsz objętość treningu w ostatnich dwóch lub trzech tygodniach przed zawodami, skracając czas trwania biegów. Często sugeruje się redukcję objętości o około 30% na 2 tygodnie przed startem i o około 50% w ostatnim tygodniu.
-
Trzy tygodnie przed startem skróć długie wybieganie do około 2,5 godziny, dwa tygodnie od 1:45 do 2:00 h i na tydzień przed zawodami do 60-70 minut.
-
Utrzymuj częstotliwość treningu, więc jeśli były to sesje od czterech do pięciu razy w tygodniu, zachowaj ten schemat podczas taperingu.
-
Utrzymuj lub nawet nieznacznie zwiększaj intensywność treningu.
-
Ogranicz inne rodzaje mocnego lub obarczonego wysokim ryzykiem kontuzji treningu, takie jak intensywne sesje siłowe lub gry zespołowe.
To wszystko brzmi dobrze i logicznie? Więc w czym tkwi problem? W tym, że jak wiele rzeczy w życiu tapering nie jest zdefiniowany raz na zawsze. Zamiast o sztywnych zasadach lepiej myśleć o tym jako o czasie skupienia się na gotowości do startu i dopracowaniu szczegółów. Czy to tylko inne słowa? Nawet jeśli, to chodzi tu o sposób myślenia.
Słownikowa definicja „taperingu” to zmniejszanie. A przecież idealne przygotowanie do startu może wymagać zmniejszenia niektórych elementów treningu, ale zwiększenia innych. Warto więc może nieco przeformatować tapering i podejść do niego nieco szerzej. Niczym inżynier dźwięku w studiu subtelnie regulujesz kilka pokręteł, aby uzyskać perfekcyjną tonację ciała i umysłu.