[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Trening 2 w 1: Jak łączyć ćwiczenia biegowe?

Pokombinuj na treningu, żeby nie musieć tego robić na zawodach. Połącz ze sobą różne ćwiczenia biegowe ze swojego programu. To dobre rozwiązanie, żeby przełamać monotonię i stagnację. Poddasz ciało nowym bodźcom, które przyśpieszą postępy Twojej pracy.

Trening 2 w 1: recepta na rekord fot. Rodale

Tworzenie planu treningowego dla doświadczonych biegaczy to układanie klocków według ściśle określonej i znanej na pamięć instrukcji. Każdy element – w tym przypadku tempówki, długie wybiegania i interwały – pasuje w jedno miejsce. Powstaje z tego kompletna budowla – forma na zawody.

Czasami jednak, żeby zwiększyć efektywność ćwiczeń, warto nieco odejść od tego planu budowy i wprowadzić udogodnienia w postaci treningów kombinowanych. W ten sposób lepiej odwzorowujesz wymagania, jakie stawia udział w danej imprezie. Przygotowujesz się jednocześnie fizycznie i mentalnie na większy wysiłek.

REKLAMA

Dla przykładu: zrobienie tempówki zaraz po 300-metrowych interwałach wystawi na próbę Twoje możliwości tlenowe. Robiąc interwały po podbiegach, uczysz się utrzymywać tempo na zmęczonych nogach – tak jak w drugiej fazie zawodów. Każda taka kombinacja to nowy bodziec w rutynie treningowej, który zmusza Twój organizm do przystosowania się. Kombinuj, mieszając krótkie i długie interwały, szybkie biegi na bieżni z dłuższymi tempówkami na drodze, biegi w terenie z podbiegami.

Łączenie ćwiczeń może wymagać zwiększenia długości treningu w stosunku do pierwotnie przewidzianego planu treningowego. Staraj się jednak, żeby takie sesje były maksymalnie dłuższe o 3 km. Zatem jeżeli kombinacją zastąpisz interwały 6 x 800 m, to całkowity trening powinien wynieść wówczas od 5 do 8 km.

Mikser treningów: Przykłady treningów kombinowanych

Mieszanki treningowe aplikuj sobie raz na 2 tyg.

Kombinacja nr 1

Tempówki wykonuj z szybkością jak do tej pory w planie treningowym. „Mocne tempo” oznacza 80-85% Twoich możliwości na danym dystansie. Interwały najlepiej przebiegnij na bieżni, a tempówki zrób na ulicy.

 • 1600 m (w tempie na 5 km);
 • 2 km tempówki;
 • 1200 m mocnego tempa;
 • 2 km tempówki;
 • 800 m mocnego tempa;
 • 2 km tempówki; 400 m na maksa.

Kombinacja nr 2

Trening, który wymaga ciężkiej pracy od początku do końca, tak jak zawody na krótszych dystansach lub w terenie. W trakcie przerw między ćwiczeniami truchtaj, ale nie dłużej niż 1 minutę. Taki wysiłek przygotuje Cię do ostrego ścigania na zawodach.

 • 1200 m na bieżni (pierwsze okrążenie w tempie na 1500 m, kolejne trzy o 10 sekund wolniej);
 • 1500 m tempówka;
 • 5 x 60 s podbiegów, truchtaj w dół (możesz zastąpić sprintami);
 • 1500 m tempówka;
 • 1200 m na bieżni (pierwsze okrążenie 10-15 s wolniejsze niż na 1500 m, każde kolejne szybsze o 5 s).

Kombinacja nr 3

Ćwiczenie, które wykonywał Steve Prefontaine w latach 70. w USA. Amerykański biegacz znany był z tego, że we wszystkich swoich startach dawał z siebie wszystko.

 • 2 x 1200 m (zacznij w tempie na 10 km, na każdym kolejnym okrążeniu przyspieszaj o 2 s);
 • 5-7 km progresywnego biegu (zaczynasz od swobodnego tempa i stopniowo zwiększasz prędkość, finiszujesz z szybkością na półmaraton);
 • 5 x 300 m (w tempie na 10 km, po każdym powtórzeniu 100 m regeneracyjnego truchtu).

RW 06/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij