[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Trening biegacza: Jak biegać interwały?

Twój trening interwałowy okaże się bardziej skuteczny, jeśli między seriami będziesz cały czas w ruchu - wbrew pozorom w ten sposób szybciej odzyskasz siły. Zobacz, jak zaplanować dobry bieg z interwałami.

fot. Digital Vision

Znasz to: biegacze zgięci wpół, walczący o każdy oddech po ostrym sprincie. Serce musi bowiem pompować krew znacznie intensywniej, jeśli stoisz wyprostowany. Schylając głowę na poziom serca, pozwalasz krwi szybciej dotrzeć do mózgu.

Ale kładąc się na bieżni między biegami na 400 m, utrudniasz sercu pracę. Twoje umęczone nogi działają w czasie biegu jak pompy, pomagając przepychać krew ku górze, więc gdy nagle przestajesz nimi poruszać, Twoje serce traci ważnego sojusznika.

REKLAMA

Tak naprawdę najlepszym sposobem, by odzyskać siły po szybkim biegu, jest ruch - aktywna regeneracja. Niedawne badania potwierdziły, że wprowadzając jej elementy do swojego treningu, szybciej dojdziesz do siebie.

Jak długo powinna trwać aktywna regeneracja między kolejnymi etapami treningu? To zależy od długości i intensywności kolejnych biegów. 

Biegi długie w szybszym tempie

Gdy robisz 1,5 km powtórzenia w tempie biegu na 10 km lub nieco wolniejszym, współczynnik odpoczynku do treningu powinien wynosić około 1:1. Przykład: 3 lub 4 półtorakilometrowe biegi w tempie 10 km - w ramach aktywnej regeneracji biegnij spokojnym tempem tyle czasu, ile zajął Ci ostrzejszy bieg. Wyciągnij przed siebie ramiona.

800 metrów w tempie na 5 km

Interwały na dystansie od 400 do 800 metrów, wykonane w tempie 5 km lub nieco szybszym, wymagają dłuższej regeneracji. Współczynnik powinien w tym wypadku wynosić około 2:1. Przykład: 6 do 10 x 800 m w tempie 5 km - w ramach aktywnej regeneracji biegnij spokojnie dwa razy dłużej niż podczas ostrego biegu.

Krótkie ostre tempówki

Gdy biegasz na 200-400 metrów w tempie zbliżonym do Twojego maksymalnego, współczynnik odpoczynku do treningu powinien wynosić 3:1. Przykład: 4 razy 400 metrów maksymalnym tempem - w ramach aktywnej regeneracji biegnij spokojnie 3 razy dłużej niż zajęło Ci przebiegnięcie 400 metrów.

RW 05/2008

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij