To oczywiste: lepsze samopoczucie, pewność siebie, większa wytrzymałość i odporność, mniej stresu. Biegasz regularnie, więc nie masz problemu z wymienianiem zalet uprawiania sportu. Ale kto nie postawił pierwszego kroku, tego trzeba do tego przekonać. Nawet gdy też biegasz od niedawna, możesz inspirować innych do biegania. Nie mądrz się, nie oceniaj, nie zawieszaj za wysoko poprzeczki – Twój przykład powinien być dla drugiej osoby namacalny.
Bieganie z przyjacielem
Bądźcie razem na pierwszych 3-4 treningach. Wspólnie pokonajcie kilkanaście minut marszobiegiem. Powtarzaj, że każdy wysiłek jest ważny, nie ma „za wolnego” tempa. Wychwytuj sapanie i zmianę rytmu oddechu. Jeśli stanie się nieregularny, spacerujcie. Na początku wystarczy pokonać w takim marszobiegu 2 minuty wolnym biegiem, z przerwami na marsz od 2 do 4 minut. Zachęcaj do skracania kroku biegowego i rozluźnienia ramion.
Zobacz też: Trening dla par. Ćwiczenia biegowe we dwoje
Bieganie z partnerem
Trzeba szczególnie uzbroić się w cierpliwość, której może brakować Twojej drugiej połówce. Gdy coś idzie jak po grudzie, łatwiej jest bowiem okazywać swoją niechęć i frustrację. A pierwsze marszobiegi nie muszą być tak łatwe i przyjemne, jak się wydaje... Obracaj początkowe problemy w żart, przypominaj partnerowi o swoich błędach z przeszłości i raz na jakiś czas podsuwaj bardziej ambitne cele: „Dzisiaj świetnie Ci idzie. Może w przyszłym roku pościgamy się na 10 km?”.
Czytaj więcej: Bieganie w związku. Jak trenować z drugą połówką?
Bieganie z dzieckiem
Dzieci to żywioł. Biegną całym sobą, ale i szybko gasną. Jeśli chcesz, by polubiły bieganie na dłużej, spokojnie rozgrzewajcie się i kończcie trening krótkim schłodzeniem. Stawiajcie na zabawowe formy ruchu, np. starty sytuacyjne, odcinki 4 x 2 minuty wolnego biegu zakończone 20 sekundami sprintu, przedzielone marszem lub ćwiczeniami sprawno i ściowymi.
Zobacz także: Jak biegać z dzieckiem? i Dzieci a bieganie. Jaki trening dla małych biegaczy?
RW 07/2017