[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.7

Trening całego ciała: 10 ćwiczeń dla biegaczy

Nie wymyślono jeszcze lepszego sposobu na uniknięcie kontuzji niż utrzymywanie silnego, sprawnego, zbalansowanego ciała, niż regularny trening siłowy wzmacniający mięśnie. Oto 10 ćwiczeń dla biegaczy, które pomogą Ci utrzymywać ciało w wysokiej formie przez cały czas.

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało Trening szybkościowy czy wytrzymałościowy to jedno, ale bez silnych, pewnych mięśni daleko nie pobiegniesz (shutterstock.com).

Każda słabość w łańcuchu układu ruchu naraża na szwank Twoją biegową sylwetkę, a powtarzanie czynności w nieprawidłowym torze ruchu to robienie sobie krzywdy. Muskułów nie wymyślono po to, by imponować nimi innym, ale by nas napędzały i służyły za amortyzatory przy zderzaniu z ziemią, chroniły kości, stawy i więzadła przed uszkodzeniami, a docelowo - pomagały w unikaniu kontuzji.

Ten zestaw ćwiczeń, stworzony przez trenera Jeffa Horowitza, autora książki „Quick Strength for Runners”, wzmocni Twoją mięśniową zbroję przeciw kontuzjom. Wykonuj go 2-3 razy w tygodniu. Zacznij od 1 serii po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia, stopniowo dochodząc do 2 serii po 20 powtórzeń. Brakuje Ci czasu? Ogranicz się do ćwiczeń oznaczonych gwiazdką, bo stabilna miednica to klucz do sukcesu.

REKLAMA

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - Równoważnia Ćwiczenie nr 1 - równoważnia (rys. Mark Matcho).

Równoważnia*

Stań na prawej nodze, pochyl wyprostowany tułów i jednocześnie unieś za sobą prostą lewą nogę. Ręce wyciągnij w przedłużeniu linii korpusu i nogi. Wróć do pionu. Po serii zmień nogi i powtórz.

  • Poziom wyżej: Nie odstawiaj na ziemię nogi między powtórzeniami, żeby mocniej zaangażować mięśnie stabilizujące.

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - deska bokiem z unoszeniem bioder Ćwiczenie nr 2 - deska bokiem z unoszeniem bioder (rys. Mark Matcho).

Deska bokiem z unoszeniem bioder*

Zacznij na boku, w oparciu na przedramieniu i krawędzi stopy. Całe ciało w jednej prostej linii. Opuść biodra, aż zatrzymają się tuż nad podłogą, i unieś je z powrotem. Po serii zmień stronę.

  • Poziom wyżej: Unieś rękę znajdującą się na górze pionowo do sufi tu, żeby mocniej zaangażować korpus.

REKLAMA

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - mostki Ćwiczenie nr 4 - mostki (rys. Mark Matcho).

Mostki*

Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami. Stopy oprzyj płasko na szerokość bioder. Unieś biodra, aż utworzą jedną prostą linię z udami i klatką piersiową. Opuść biodra, wracając do pozycji startowej.

  • Poziom wyżej: Unieś przed sobą jedną nogę wyprostowaną i ćwicz w oparciu na drugiej. Pamiętaj o zmianie nóg po serii.

REKLAMA

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - martwy ciąg i swing kettlem Ćwiczenie nr 5 - martwy ciąg i swing kettlem (rys. Mark Matcho).

Martwy ciąg i swing kettlem

Stań w rozkroku, złap obiema dłońmi kettlebell lub hantlę znajdującą się pod Tobą (plecy tylko lekko zaokrąglone, pośladki cofnięte). Unieś ciężarek z ziemi blisko nóg. Prostując się, zrób zamach i przenieś ciężar nad głowę. Wróć do pozycji wyjściowej.

  • Poziom wyżej: Wybierz większe obciążenie.

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - pompki Ćwiczenie nr 6 - pompki (rys. Mark Matcho).

Pompki

Połóż się na brzuchu, dłonie ułóż płasko na ziemi blisko swoich pach. Wyprostuj łokcie, żeby unieść ciało z podłogi i znów zegnij, by znalazło się kilka centymetrów nad podłogą. Jeżeli to za trudne, ułóż dłonie na podwyższeniu.

  • Poziom wyżej: Ćwicz, opierając nogi na piłce szwajcarskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - rosyjski twist Ćwiczenie nr 8 - rosyjski twist (rys. Mark Matcho).

Rosyjski twist

Usiądź ze zgiętymi kolanami, pięty oprzyj na ziemi i złap piłkę lekarską lub ciężarek. Zachowując proste plecy, odchyl się do tyłu. Skręć tułów, przenosząc piłkę na prawo, a potem na lewo (prawie dotykając nią podłogi za sobą). Tak wygląda jedno powtórzenie.

  • Poziom wyżej: Unieś stopy z ziemi i ćwicz tak samo jak wcześniej.

REKLAMA

REKLAMA

Ćwiczenia wzmacniajace całe ciało - podciąganie nóg na piłce Ćwiczenie nr 10 - podciąganie nóg na piłce (rys. Mark Matcho).

Podciąganie nóg na piłce

Zacznij w pozycji jak do pompki, ale nogi oprzyj na piłce. Utrzymuj stabilnie całe ciało, tocząc piłkę pod siebie. Kiedy kolana znajdą się pod klatką piersiową, wyprostuj nogi za sobą.

  • Poziom wyżej: Wykonaj pompkę między powtórzeniami.

RW 07/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij