Programy treningowe braci Hansonów od ćwierćwiecza zapewniają wymarzone rezultaty biegaczom o różnych możliwościach i na każdym poziomie zaawansowania. Dobre doświadczenia z maratonu wiążą ludzi z bieganiem na całe życie. Dlatego chcemy mieć pewność, że wykonamy solidną pracę, wprowadzając Cię w najważniejsze zasady treningu, tak by umożliwić Ci zastosowanie ich w przyszłości na innych dystansach i startach. Naszym głównym celem jest zapewnić Ci udane przygotowania do pierwszego maratonu, ale jednocześnie wyposażyć Cię w narzędzia, dzięki którym będziesz kontynuować bieganie przez kolejne dekady.
Metoda treningowa braci Hansonów
Maraton metodą Hansonów opiera się na koncepcji kumulowania zmęczenia. Nakłada się ono przez dłuższe okresy treningów w umiarkowanym tempie (w odróżnieniu od „ostrego” typu zmęczenia, które pojawia się szybko podczas krótszego treningu). Zmęczenie, które jest wynikiem intensywnego wysiłku, spowodowane jest nagromadzeniem produktów ubocznych metabolizmu w mięśniach, a zmęczenie maratońskie wynika z wyczerpywania zapasów paliwa. Kiedy uczysz swój organizm radzenia sobie z kumulacją zmęczenia, przygotowujesz go na specyficzne wymagania długiego dystansu, jakim jest maraton.
Poniższe cztery treningowe filary sprawią, że właśnie ta produktywna kumulacja zmęczenia będzie możliwa:
-
Równowaga treningowa
-
Właściwa intensywność
-
Systematyczność
-
Kilometraż
Równowaga treningowa
Naszym zdaniem, znaczenie długich wybiegań w szerszej perspektywie treningowej jest przeceniane, a rola pozostałych treningów umniejszana. Długie biegi są w naszych programach ograniczone do 26 km, co często wywołuje zdziwienie i niedowierzanie. Jeśli jednak spojrzysz na treningi, które towarzyszą długim wybieganiom, nasze argumenty stojące za tym ograniczeniem staną się jasne. Patrzymy na długie wybieganie jak na jeden z elementów treningowych puzzli, obok pozostałych, jak szybkość, biegi w tempie maratonu i luźniejsze dni. Jeśli połączymy te różne komponenty treningu we właściwym czasie, możemy wbudowywać je w długi bieg.