Kiedy pomijasz standardowe 10 minut pobiegowego rozciągania, pewnie odczuwasz ukłucie poczucia winy – lekkie, ale jednak. No to mamy dobre wieści: nie musisz się tym w ogóle zadręczać. Coraz liczniejsze badania sugerują, że jest lepszy sposób, by poprawić i utrzymać elastyczność, z ogromnymi benefitami dla Twojego biegania. Tym cudownym środkiem jest trening ekscentryczny (wbrew nazwie, to metoda nie tylko dla ekscentryków). Chodzi o wykorzystanie specyficznego rodzaju pracy mięśni.
„Dowiedziono, że trening ekscentryczny może poprawiać elastyczność i zakresy ruchu oraz dostarczać korzyści, których nie obserwuje się w innych typach rozciągania” – mówi Jamie Douglas, trener przygotowania motorycznego z High Performance Sport New Zealand, który bronił pracy doktorskiej z zakresu wpływu treningu ekscentrycznego na osiągnięcia sportowców.
Ostatnie badania na San Jorge University w Hiszpanii wykazały, że trening ekscentryczny dwa razy w tygodniu zwiększył adaptację do obciążeń łydek i ścięgien Achillesa biegaczy. Co więcej, jak donosi „Journal of Strength and Conditioning Research”, trening ekscentryczny mięśni kulszowo-goleniowych zwiększył elastyczność, siłę i poprawił stosunek mięśni kulszowo-goleniowych do czworogłowych, zmniejszając częstość występowania kontuzji u badanych.
„Skurcz ekscentryczny czy aktywne rozciąganie wiąże się z wydłużeniem tkanki mięśniowej przy utrzymaniu napięcia przeciw oporowi zewnętrznemu” – mówi Douglas. Odwrotnie niż w skurczu koncentrycznym, gdy włókna mięśniowe aktywnie się skracają. Brzmi dość skomplikowanie, ale warto to rozgryźć i zacząć wykorzystywać, bo to jeden z najbardziej produktywnych sposobów na poprawę nie tylko elastyczności, ale też siły oraz zmniejszenie ryzyka urazów.
Weźmy za przykład znane wszystkim uginanie przedramienia z hantlą. Kiedy łokieć się zgina, biceps napina się, jednostki kurczliwe włókien mięśniowych schodzą się, a przyczepy mięśnia zbliżają się do siebie – to koncentryczny rodzaj pracy. Kiedy ręka się prostuje, obniżając ciężar, „buła” na ramieniu znika: sarkomery oddalają się i to jest właśnie faza ekscentryczna ruchu. To tzw. ruch negatywny.