Trening mięśni brzucha i core: 30-dniowe wyzwanie RW!

Core training, czyli trening mięśni głębokich korpusu, sprawia, że pokonujemy kilometry szybciej i efektywniej. Problem w tym, że niewielu biegaczy wykonuje takie ćwiczenia mięśni korpusu systematycznie. Za punkt honoru wzięliśmy więc sobie misję zmobilizowania do tego Czytelników RW. Podejmij rękawicę, przyłącz się do naszego wyzwania i wzmocnij swój brzuch w zaledwie 30 dni. 

Wyzwanie RW: Mocny brzuch w 30 dni Hearst
fot. Hearst

Trening mięśni głębokich korpusu, zwanych również mięśniami posturalnymi, sprawia, że biegacz pokonuje kilometry szybciej i efektywniej. A niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że są to mięśnie, które jako pierwsze nie wytrzymują obciążenia długodystansowym bieganiem. Korpus to centrum mocy biegacza. Silny "core" stabilizuje Twoje ciało w biegu, dodaje mocy ramionom i nogom, kiedy przemieszczasz swoje ciało do przodu.

Czasami jednak biegaczom brakuje motywacji do treningu core. Aby nie zabrakło jej Tobie, stworzyliśmy to 30-dniowe wyzwanie RW - jego celem będzie takie wzmocnienie mięśni korpusu, które sprawi, że Twoje wiosenne treningi biegowe dadzą dużo lepsze efekty. Nie mówiąc o tym, że poprawisz swoją sylwetkę, a Twój brzuch będzie silny jak nigdy dotąd.

Zanim jednak zaczniesz, jedna bardzo ważna uwaga odnośnie techniki. Nie musisz każdego ćwiczenia wykonywać tak szybko, jak tylko się da. Wręcz przeciwnie – wykonuj je dokładnie, przez cały czas kontrolując ruch i oddychając przy tym głęboko przy każdym powtórzeniu. Takie wykonywanie ćwiczeń na mięśnie korpusu przynosi najwięcej korzyści.

Zasady treningu 30 dni do mocnego brzucha

Każdy z sześciu przedstawionych poniżej krótkich treningów, które składają się na to wyzwanie, wykonuj jako trening obwodowy, czyli rób ćwiczenia składające się na trening jedno po drugim, z minimalną przerwą na zmianę pozycji pomiędzy nimi. Wykonaj Trening 1 pierwszego dnia, Trening 2 drugiego dnia i tak dalej, aż do Treningu 6, a potem powróć do Treningu 1 i tak przez całe 30 dni wyzwania. W sumie całą serię treningów należy zaliczyć 5 razy.

Każde ćwiczenie rób przez 50 sekund, a po ostatnim odpoczywaj przez 10 sekund przed następną rudną. Przez pierwsze 15 dni wyzwania spróbuj robić po 2-3 obwody każdego treningu dziennie, a w kolejnych 15 dniach zwiększaj ilość obwodów, tak by w ostatnich 5-7 dniach robić już 4 rundy.  Oczywiście, jak zawsze, upewnij się, że stan Twojego zdrowia umożliwia Ci podjęcie tego wyzwania.

REKLAMA
}