Trening mięśni brzucha i core: 30-dniowe wyzwanie RW!

Core training, czyli trening mięśni głębokich korpusu, sprawia, że pokonujemy kilometry szybciej i efektywniej. Problem w tym, że niewielu biegaczy wykonuje takie ćwiczenia mięśni korpusu systematycznie. Za punkt honoru wzięliśmy więc sobie misję zmobilizowania do tego Czytelników RW. Podejmij rękawicę, przyłącz się do naszego wyzwania i wzmocnij swój brzuch w zaledwie 30 dni. 

Wyzwanie RW: Mocny brzuch w 30 dni Hearst
fot. Hearst

Trening mięśni głębokich korpusu, zwanych również mięśniami posturalnymi, sprawia, że biegacz pokonuje kilometry szybciej i efektywniej. A niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że są to mięśnie, które jako pierwsze nie wytrzymują obciążenia długodystansowym bieganiem. Korpus to centrum mocy biegacza. Silny "core" stabilizuje Twoje ciało w biegu, dodaje mocy ramionom i nogom, kiedy przemieszczasz swoje ciało do przodu.

REKLAMA

Czasami jednak biegaczom brakuje motywacji do treningu core. Aby nie zabrakło jej Tobie, stworzyliśmy to 30-dniowe wyzwanie RW - jego celem będzie takie wzmocnienie mięśni korpusu, które sprawi, że Twoje wiosenne treningi biegowe dadzą dużo lepsze efekty. Nie mówiąc o tym, że poprawisz swoją sylwetkę, a Twój brzuch będzie silny jak nigdy dotąd.

Zanim jednak zaczniesz, jedna bardzo ważna uwaga odnośnie techniki. Nie musisz każdego ćwiczenia wykonywać tak szybko, jak tylko się da. Wręcz przeciwnie – wykonuj je dokładnie, przez cały czas kontrolując ruch i oddychając przy tym głęboko przy każdym powtórzeniu. Takie wykonywanie ćwiczeń na mięśnie korpusu przynosi najwięcej korzyści.

Zasady treningu 30 dni do mocnego brzucha

Każdy z sześciu przedstawionych poniżej krótkich treningów, które składają się na to wyzwanie, wykonuj jako trening obwodowy, czyli rób ćwiczenia składające się na trening jedno po drugim, z minimalną przerwą na zmianę pozycji pomiędzy nimi. Wykonaj Trening 1 pierwszego dnia, Trening 2 drugiego dnia i tak dalej, aż do Treningu 6, a potem powróć do Treningu 1 i tak przez całe 30 dni wyzwania. W sumie całą serię treningów należy zaliczyć 5 razy.

Każde ćwiczenie rób przez 50 sekund, a po ostatnim odpoczywaj przez 10 sekund przed następną rudną. Przez pierwsze 15 dni wyzwania spróbuj robić po 2-3 obwody każdego treningu dziennie, a w kolejnych 15 dniach zwiększaj ilość obwodów, tak by w ostatnich 5-7 dniach robić już 4 rundy.  Oczywiście, jak zawsze, upewnij się, że stan Twojego zdrowia umożliwia Ci podjęcie tego wyzwania.

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz również:
Wbrew pozorom "piątka" to wymagający dystans, więc tylko dobry plan treningowy, uwzględniający bardzo różne jednostki treningowe, pozwoli Ci potem na trasie osiągnąć tempo na miarę Twoich możliwości. Żeby naprawdę szybko pognać do mety biegu na 5 km, musisz się przygotować do startu, realizując każdy trening bardzo poważnie i z poświęceniem.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA