Brzuch to bez wątpienia ważny dla naszej psychiki fragment ciała. Decyduje o dobrym samopoczuciu, kiedy zakładamy dawno niezakładaną sukienkę czy spodnie, albo wręcz odwrotnie – gdy musimy zrzucić ciuchy i go odsłonić, jeśli np. mamy szczęście spędzić Boże Narodzenie i sylwestra na ciepłej plaży. Ale jeszcze ważniejszy jest dla naszego zdrowia fizycznego i – co chyba nie mniej ważne – dla naszych wyników.
Istnieją dwa rodzaje tkanki tłuszczowej: podskórna, pokrywająca prawie całe ciało, oraz trzewna, która tworzy się na narządach wewnętrznych. Ta ostatnia, bardzo niebezpieczna, związana jest z tzw. zespołem metabolicznym i odpowiada m.in. za cukrzycę typu 2 i choroby serca. Nawet osoba, która utrzymuje prawidłową wagę, może mieć nadmierną ilość trzewnej tkanki tłuszczowej, jeśli ignoruje rosnący brzuszek (więcej na ten temat: Ukryta otyłość brzuszna. Jak spalić tłuszcz z brzucha?).
Gdy regularne bieganie stało się już Twoim nawykiem, dużo łatwiej będzie Ci wzmocnić i spłaszczyć brzuch oraz wyrzeźbić mięśnie tej części ciała. W dodatku mocny korpus to lepsza ekonomia biegu, czyli oszczędność energii podczas treningów.
Jednak jeśli biegasz, lecz dalej nie widzisz nawet śladu „kaloryfera” – nie martw się. Oto poradnik treningowy RW, w którym przedstawimy Ci plan działania – z dwiema wersjami treningu i 16 ćwiczeniami. Plan na brzuch idealny.
Prawdy i mity na temat płaskiego brzucha
Przekonaj się, co tak naprawdę działa, a co jest zwykłym kłamstwem w walce o płaski brzuch.
1. Tłuszcz na brzuchu jest trudny do spalenia
Prawda. Okolice pasa u mężczyzn i bioder u kobiet to obszary krytyczne. Tam chcemy się pozbyć tłuszczu najbardziej, a on jest tam najbardziej oporny. Tworzy w tym miejscu rezerwę energetyczną, trudną do zlikwidowania.
Trzewna tkanka tłuszczowa działa jako ochrona organów wewnętrznych przed wstrząsami i stymuluje dalsze jej powstawanie. Dlatego często – mimo że masz szczuplejsze nogi, a nawet ręce – brzuch pozostaje taki, jaki był. Nie znaczy to jednak, że nie można się go pozbyć. Dzięki odpowiednio ukierunkowanym ćwiczeniom aerobowym i właściwej diecie jest to możliwe, a nawet proste.
2. Żeby zgubić brzuch, wystarczy zamknąć usta
Mit. Wielu ludzi uważa, że aby pozbyć się fałdek i wyszczuplić okolice pasa, wystarczy zmniejszyć ilość pochłanianych kalorii. Nic bardziej błędnego. Jednym z głównych problemów bardzo restrykcyjnych lub długotrwałych diet jest to, że powodują większą utratę beztłuszczowej masy ciała (mięśni) niż tłuszczu, co – w przypadku biegaczy – może przyczynić się do wystąpienia kontuzji.
Prawda: Wyszczuplanie brzucha powinno się zacząć od kontroli insuliny – hormonu odpowiedzialnego za wychwytywanie glukozy z krwi i przekształcanie jej w tkankę tłuszczową. Ważne jest jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym, np. pieczywa i makaronów pełnoziarnistych lub owoców ze skórką, które w mniejszym stopniu stymulują produkcję insuliny (w przeciwieństwie do słodyczy i węglowodanów prostych, czyli na przykład białego chleba).