[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Trening na wakacjach: Bieganie i relaks

Główna zasada biegania podczas wakacji brzmi: trenuj tak, by nie stracić formy, a jednocześnie wrócić z urlopu wypoczętym. Koniecznie zadbaj też o to, by Twoja pasja nie stała w opozycji do planów najbliższych. Radzimy, jak to wszystko pogodzić.

fot. mashe 2010/shutterstock.com

 W końcu wyjechaliście na długo wyczekiwane rodzinne wakacje, rozpakowujecie walizki w hotelu i wtedy oświadczasz, że na poranek masz zaplanowane... trzydziestokilometrowe wybieganie. Dobrze, jeżeli skończy się to tylko wymowną miną Twojej drugiej połowy; gorzej, jeśli będzie początkiem końca miłych wakacji.

Urlop nie jest dobrym momentem na testowanie cierpliwości męża, dziewczyny czy dzieci. Nie znaczy to, że w czasie rodzinnego wyjazdu powinno się całkowicie rezygnować z biegania. Trzeba tylko umieć odpowiednio taki trening wykorzystać.

REKLAMA

Zacznij od przedstawienia rodzinie swoich biegowych planów jako praktyczne 2w1: trening i jednocześnie misja zwiadowcza. Wstań ze wschodem słońca, wyślizgnij się cicho z pokoju hotelowego i ruszaj biegiem przed siebie, notując w myślach wszystko, co zaobserwujesz. Kiedy wrócisz, rodzina dopiero będzie się rozbudzać, a Ty triumfalnym głosem zdasz raport:

"Kochanie, pamiętasz tę knajpkę, w której jadaliśmy śniadania w zeszłym roku? Wyobraź sobie, że teraz jest tam sklep z pamiątkami. Za to tuż za rogiem otworzyli przytulną kawiarenkę i twój ulubiony bar sushi. A tę wystawę, którą tak chciałaś zobaczyć, otwierają dopiero w piątek".

Twoje dzieci na pewno ucieszą się, kiedy opowiesz im, gdzie znajdą najfajniejsze place zabaw albo ukryty gdzieś pod miasteczkiem park linowy, o którym wcześniej nie mieliście pojęcia. Dzięki temu w oczach najbliższych nie będziesz samolubnym fanatykiem biegania, a doskonale poinformowanym przewodnikiem, który zapewni całej rodzinie dzień pełen wrażeń.

Przepracowane wakacje

Kiedy zbliża się jesienny okres startowy i niebezpiecznie zahacza w kalendarzu o rodzinne plany wakacyjne, biegacz może mieć kłopot ze zgraniem tych dwóch przyjemności. Połączenie planów treningowych z urlopem, który jest w końcu okresem odpoczynku, to spore wyzwanie. Odpowiednie zbalansowanie czasu na relaks i momentów na krótkie, intensywne sesje treningowe, sprawi, że utrzymasz formę na poziomie, który pozwoli Ci z powodzeniem walczyć w jesiennych startach. Jednocześnie wciąż pozostanie wiele czasu na rodzinne zwiedzanie, kąpiele w morzu i wylegiwanie się na gorącej plaży.

Wakacje w biegu

Trenerzy nie polecają biegaczom całkowitego wyłączania wakacji ze swojego cyklu treningowego. Dla niektórych urlop to jedyny spokojny okres, który mogą poświęcić na długie wybiegania czy pracę nad techniką. Dla innych to zasłużony czas odpoczynku od całorocznego rygoru treningowego. Wakacyjne lenistwo nieuchronnie wiąże się ze skróceniem kilometrażu, ale na szczęście niesie to też za sobą pewne korzyści.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij