Mięsień piszczelowy tylny
Gdzie go szukać?
Jego włókna ciągną się od tyłu piszczeli – za kostką przyśrodkową do podeszwy. Jego zadaniem jest odwracanie stopy (podeszwą do wewnątrz) i zginanie podeszwowe stopy (palcami w dół), zapewniając nodze stabilizację i napęd.
Dlaczego ma znaczenie?
Stabilizuje stopę podczas jej lądowania na ziemi, utrzymuje staw skokowy we właściwym położeniu, chroni przed nadmierną pronacją i wraz z innymi mięśniami łagodzi impet zderzenia z podłożem. Silny mięsień piszczelowy tylny wzmacnia dźwignię, którą tworzy stopa, przez co zyskujesz więcej mocy i szybkości przy odbiciu.
Dlaczego lepiej go nie ignorować?
Jeśli jest słaby, łatwiej o złamania zmęczeniowe kości śródstopia i kości łódkowatej. Więcej też musi przyjmować na siebie ścięgno Achillesa, więc łatwiej o jego przeciążenie. Poza tym zwiększa to ryzyko bólu podudzi i zapalenia rozcięgna podeszwowego. Cóż, lepiej o nim nie zapominać.
Jak go ratować?
Umieść taśmę oporową na wysokości kolan i ustaw stopy na szerokość barków. Wspinaj się na palce. Zrób 3 razy 25 powtórzeń.
Jak go wzmacniać?
Podskokami na jednej nodze. Staraj się utrzymywać kolano nad stopą. Próbuj odbijać się z palców i lądować na palcach. Wykonaj 3 serie po 25 powtórzeń i zmień ćwiczącą nogę.