Trening z hantlami: szybkość i siła dla biegacza

Warto się nadźwigać, i są na to twarde dowody - jak wynika z badań, trening siłowy poprawia ekonomię biegu aż o 8%. Jeżeli więc trening siłowy kojarzy Ci się z podbiegiem, a siłownia z bieżnią, to... Houston, mamy problem! Ale spokojnie - mamy ćwiczenia, które go rozwiążą.

Trening z hantlami: szybkość i siła na wyciagnięcie rąk Scott McDermott
fot. Scott McDermott

Omijasz hantle szerokim łukiem, bo chcesz być szybkim biegaczem, a nie ociężałym osiłkiem? Błąd. Trening siłowy nie zrobi z Ciebie Hulka, ale może zrobić demona szybkości. Wiadomo, że im mniejszą masę masz do dźwigania na trasie, tym biegnie Ci się lżej.

REKLAMA

Tyle że budowania mięśni nie można traktować jak gromadzenia zbędnego balastu (zwłaszcza że pomagają spalać nadmiar tłuszczyku). Dzięki silnym mięśniom możesz wygenerować większą moc każdego kroku i biegać szybciej. Im większą masz siłę, tym dłużej utrzymasz mocne tempo, zanim pojawi się zmęczenie.

A to oznacza nową życiówkę. I mniej kontuzji. Szczególnie jeśli Twój trening siłowy będzie nastawiony na wyrównywanie najczęstszych u biegaczy braków siłowych (m.in. wzmocnienie korpusu, aktywowanie pośladków), a przy okazji poprawienie sylwetki i mobilności. Tak się składa, że mamy dla Ciebie taki program. Dla najlepszych efektów wykonuj oba treningi w jednym tygodniu, ale nie w następujących po sobie dniach. Śmiało, hantle w dłoń!

Trening 1

Ten zestaw zajmie Ci 15 minut. Trenuj raz w tygodniu, najlepiej po biegu w ramach wyciszenia organizmu. Ćwiczenia zwiększą zakresy ruchu i zmniejszą sztywność mięśni. Kiedy nie masz czasu iść na siłownię, możesz czasem (!) wykonać go zamiast treningu 2.

REKLAMA

REKLAMA

Odwrócona pompka

Ustaw się w pozycji do pompki. Powoli obniżaj ciało, utrzymując je w jednej prostej linii od pięt do czubka głowy. Kiedy klatka będzie tuż nad ziemią, oprzyj kolana na podłodze i unieś się, wracając do pozycji startowej. Wykonaj 15 pompek.

REKLAMA

REKLAMA

Deska + kolano

Ułóż ciało jak do pompki. Przyciągnij lewe kolano w kierunku prawego łokcia (reszta ciała nieruchomo), a potem na zewnątrz lewego. Odstaw stopę i wykonaj ten sam manewr prawą nogą. Tak wykonaj 1 powtórzenie. Zrób ich jeszcze 14.

REKLAMA

REKLAMA

Trening 2

Ta 20-minutowa sesja wymaga pary hantli i ławeczki. Wybierając wielkość sztangielek, pamiętaj: dźwigając ciężar, który jest wyzwaniem, w niewielkiej liczbie powtórzeń zbudujesz siłę i moc. To może oznaczać, że następnego dnia mięśnie będą obolałe, zwłaszcza jeśli teraz siłownię obiegasz szerokim łukiem. Planuj tę sesję tak jak trudne podbiegi czy trening szybkościowy – czyli nie przed ani po długim wybieganiu, nie wciskaj go też w grafik dnia odpoczynku. Zacznij od mniejszych ciężarów, skup się na technice. Kiedy prawidłowo wykonywane ruchy nie będą sprawiały Ci trudności, zwiększaj obciążenie (tak by ostatnie powtórzenia były ciężkie do wykonania w idealnym stylu).

Unoszenie bioder

Usiądź na ziemi, zegnij kolana, oprzyj łopatki o ławeczkę za sobą i umieść ciężarek na wysokości bioder. Odepchnij się z pięt i unieś biodra, napinając pośladki (aż uda będą równolegle do tułowia). Obniż pupę. Rób 8-10 powtórzeń i 3 serie.

REKLAMA

REKLAMA

Wyciskanie nad głowę w klęku na 1 kolanie

Uklęknij na prawym kolanie, złap hantel w prawą dłoń i przenieś go nad bark. W biodrze i kolanach powinien być kąt prosty. Utrzymując niezachwianą sylwetkę, wyciśnij ciężarek nad głowę. Opuść go powoli, kontrolując ruch. Powtórz w sumie 6-8 razy i zrób 3 takie serie.

REKLAMA

REKLAMA

Głęboki przysiad

Rozstaw stopy na szerokość bioder i trzymaj ciężarek w zgiętych rękach przed mostkiem. Łokcie skieruj do podłogi. Cofając biodra, zginaj kolana i zejdź nisko do przysiadu. Łokcie powinny znaleźć się między kolanami. Wróć w górę. Powtarzaj 8-10 razy i zrób 3 serie tego ćwiczenia.

RW 04/2016

Zobacz również:
Doskonale wiesz, że ćwiczenia siłowe pomagają zmaksymalizować efekty Twoich treningów biegowych, a do tego redukują ryzyko kontuzji i pomagają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Możesz jednak nie wiedzieć, na którymi z ponad 650 mięśni swojego ciała powinni w pierwszej kolejności pracować biegacze. Ale od tego masz nas i nasz trzyczęściowy poradnik treningu siłowego dla biegaczy. W tej części znajdziesz ćwiczenia, którymi wzmocnisz kluczowe partie mięśniowe swojego korpusu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA