Jasne, że bieg powoduje szybsze bicie serca. Ale poza tym pomaga Ci również myśleć, tworzyć i rozwiązywać problemy. Związek między układem krwionośnym a nastrojem to coś więcej niż odczucie - to fakt naukowy. A w tej chwili mamy coraz więcej dowodów na to, że bieganie powoduje też, że jesteś mądrzejszy, łatwiej rozwiązujesz problemy, szukasz powiązań i szybciej myślisz.
W 2003 roku dr Phillip Tomporowski, naukowiec z University of Georgia, ocenił 43 badania dotyczące związku pomiędzy aktywnością fizyczną i zdolnościami umysłowymi. "Krótkoterminowy efekt treningu powoduje, że człowiek koncentruje się i robi mniej błędów podczas podejmowania decyzji" - wyjaśnia uczony.
Ludzie aktywni lepiej sobie radzą z rozwiązywaniem problemów. Tomporowski twierdzi, że odpowiedzialne za to są dopamina i epinefryna. Poziom neurotransmiterów, które poprawiają komunikację pomiędzy kluczowymi częściami mózgu, rośnie podczas wysiłku fizycznego. Osiąga szczytową wartość po około 20 minutach treningu i wraca do zwykłego poziomu krótko po jego zakończeniu. Poziom wydzielania się w mózgu neurotrofin rośnie w czasie ćwiczeń, zwłaszcza w rejonach odpowiedzialnych za naukę, zapamiętywanie i zaawansowane myślenie.
Jedno nie ulega wątpliwości - bieganie poprawia pracę mózgu. Ale działa to też w drugą stronę. Biegacze zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że umysł odgrywa ogromną rolę w osiąganiu jak najlepszych wyników. Dlatego niektórzy czołowi zawodnicy zatrudniają w tej chwili dwóch trenerów - jednego przygotowującego ciało, a drugiego głowę. Możesz mieć w sobie olbrzymi potencjał, ale nie wykorzystasz go bez treningu umysłu. Oto wskazówki, które pomogą Ci przygotować głowę do rywalizacji.
1. Przeanalizuj poprzednie starty
Opisuj swoje najlepsze i najgorsze starty. Powinieneś dokładnie wiedzieć, co robiłeś, kiedy pobiegłeś naprawdę dobrze, a co, kiedy poszło Ci kiepsko. Poszukamy prawidłowości, które pokażą, co pomaga, a co przeszkadza w osiąganiu dobrych wyników.
2. Zaplanuj bieg
Ustalenie minicelów, które możesz zrealizować w trakcie biegu, jak np. podzielenie go na kilka równych odcinków, pomoże w osiągnięciu celu ostatecznego, takiego jak pobicie życiówki. Przebiegnij lub przejedź trasę biegu przed wyścigiem, by znaleźć punkty orientacyjne, które można wykorzystać (np. "kiedy dobiegnę do placu zabaw, zwiększę tempo").