Uwaga! Jeśli czytałeś ten artykuł wcześniej w sierpniowym numerze RW z 2014 roku, przeczytaj go na naszej stronie internetowej ponownie. Niestety, psoty chochlika drukarskiego sprawiły, że tekst ukazał się w "papierze" z niekompletnymi tabelami planów treningowych - poniżej znajdziesz go w wersji uzupełnionej o brakujące elementy. |
Na początek trochę brutalnej prawdy: bez wystarczającego doświadczenia w startach na krótszych dystansach nie ma większego sensu w próbowaniu swoich sił w półmaratonach czy maratonach. Każdy dłuższy dystans wymaga bowiem innych przygotowań. Ten, kto chce pobiec na zawodach 10 zamiast 5 km, musi przede wszystkim wypracować większą wytrzymałość. Najprostsza możliwość jej poprawy leży jak na dłoni: trzeba biegać częściej, dłużej lub intensywniej. Na razie wszystko jasne.
Ale jak wskoczyć na wyższy poziom bez kontuzji i rozczarowania nieudanym startem? Potrzebujesz odpowiedniego planu treningowego i mądrych kroków, by przeskoczyć kolejny stopień.
Przejście z 5 km na 10 km
Przejście biegacza z 5 km do startów na 10 km jest zdecydowanie łatwiejsze niż zmiana z półmaratończyka na pogromcę maratonów. Mimo że podwajasz dystans, to w dalszym ciągu masz do pokonania jedynie 5 kolejnych kilometrów.
Przygotowanie
Oba rodzaje poniższych treningów powinny znaleźć się w miesięcznym programie ambitnych biegaczy (takich, którzy chcą zrobić na 10 km czas poniżej 42:40 min.). Pozostali mogą wybrać dla siebie raz w tygodniu tylko jedną z naszych propozycji.
Bieg ciągły przez 20 do 25 minut
Przygotuj się do biegu przynajmniej 10-min.owym truchtem. Nie zapomnij o nim także na koniec. Tempo w głównej części treningu ma być ambitne, ale na tyle, żeby utrzymać je przez cały dystans. Odpowiednie tempo powinno wynosić około 88 %Twojego tętna maksymalnego i być tym samym o 6-10 sekund na kilometr wolniejsze od planowanego tempa startowego w zawodach na 10 km. Odpowiada ono tak zwanemu drugiemu zakresowi intensywności, podczas którego biegniesz dość szybko, ale jesteś pod progiem przemian beztlenowych.
Biegi tempowe 4-6 x 1 km
Przed i po treningu truchtaj przez 10 min.. Na kilometrowych odcinkach biegaj w tempie odpowiadającym 94% tętna maksymalnego lub 5 sekund na kilometr szybciej od planowanego tempa startowego. Przerwy między obciążeniami (wykonywane w truchcie) powinny trwać o połowę krócej od czasu pokonywania odcinków 1-kilometrowych. Polecamy przeprowadzanie tego typu treningu na dokładnie odmierzonych pętlach lub na bieżni. GPS może niekiedy wprowadzić Cię w błąd.
Żeby ustalić realny cel w biegu na 10 km, pomnóż swoją aktualną życiówkę na 5 km razy 2,099. Przykładowo: w tej chwili pokonujesz krótszy dystans w czasie 25:00. Twój cel na 10 km wynosi więc po obliczeniach 52:28.