Pożyczone z kolarstwa: w ostrym tempie
Kolarze, podobnie jak biegacze, trenują „obroty”, kiedy pracują nad wydolnością. Optymalny rytm dla przedstawicieli obu dyscyplin to 90-100 obrotów na minutę. W bieganiu „obrót” to sekwencja: prawa noga – lewa noga. Możesz zastosować trening interwałowy na rowerku stacjonarnym, aby podrasować moc Twojego silnika, a tym samym obroty. To ciekawa alternatywa dla interwałów, bo zmuszasz nogi, płuca i serce do ciężkiej pracy bez obciążania kolan.
Ćwiczenie: Pedałuj lekko przez 15 minut. Wrzuć drugi bieg, czyli zacznij pedałować przez 2 minuty w tempie 95-100 obrotów na minutę. Przez kolejne 2 min kręć nieco wolniej – w tempie 80-90 obrotów na minutę. Powtórz od 5 do 10 razy.
Pożyczone z golfa: mocny kręgosłup
Mocny zamach, jakim dysponują golfiści, to efekt przekazu energii z rąk i nóg przez kręgosłup. Podpatrując trening mistrzów machania kijem, zauważysz, że stawiają szczególny nacisk na rozwój mięśni pośladkowych, brzucha i dolnej części pleców. Włączenie kilku takich ćwiczeń do treningu może się przełożyć na zmniejszenie liczby urazów.
Wykonaj po 12-15 powtórzeń tych ćwiczeń:
- Połóż się przodem na macie. Na przemian unoś ramiona i nogi do góry.
- Oprzyj się na rękach i kolanach na ziemi. Wyciągnij w przód prawą rękę, a lewą nogę do tyłu, aż będą równoległe do podłoża. Przytrzymaj, wróć do pozycji wyjściowej i zamień strony. Cała sekwencja to jedno powtórzenie.
- Skręty tułowia z piłką lekarską (możesz ją zastąpić hantlami lub innym obciążeniem). Trzymaj w rękach piłkę lekarską o wadze 1-3 kg, połóż się na plecach i ugnij kolana. Unieś tułów pod kątem 45 stopni względem podłogi. Skręć tułów w lewo, a następnie w prawo – to jedno powtórzenie. Kolejną serię zrób bez piłki. Rozszerz ramiona i klaszcz podczas każdego skrętu.
- Stań na lewej nodze z rękami na biodrach. Pochyl się do przodu, jednocześnie unieś prawą nogę do góry. Przytrzymaj dwie sekundy i zamień strony.
Zobacz: Trening uzupełniający biegacza. Bieganie a inne sporty